Myslíte na své zdraví skutečně po celý rok? Myslete na své zdraví. Nepřepínejte se do extrémů a žijte skutečně vědomě.
Začněte myslet na své zdraví dřív než s prvními podzimními plískanicemi. Začněte na něj myslet dřív než bude pozdě. Na nos plný rýmy a horečku už nic než vyhřátá postel nezabere.

Aby nechyběly vitamíny a minerály
Stejně jako pro fungování celého těla, i pro správné fungování imunity jsou důležité základní vitamíny, minerály a stopové prvky. Některé jsme schopni přijímat z rozmanité stravy, některé je potřeba doplnit, obzvlášť v chladném období.
Řeč je především o vitamínu C, který se přirozeně vyskytuje v ovoci a citrusech a vitamínu D, který získáváme působením sluníčka, ale všichni víme, jak to v zimě se sluníčkem je. Slyšeli jste už o lipozomální formě vitamínů? Ty umožňují maximální možnou vstřebatelnost a využití vitamínu nebo minerálu naším tělem. Skvělou vstřebatelnost poskytují i koloidní minerály - nejznámnější je koloidní stříbro, ale i hořčík, zinek, železo, měď a další stojí za zmínku.
V případě poškozené střevní sliznice a zánětu ve střevech mohou pomoci potraviny nebo doplňky stravy bohaté na omega-3 mastné kyseliny, jako jsou například ryby, olej z tresčích jater či lněná semínka.

Pečujte o svůj střevní mikrobiom
Udává se, že střeva představují 70-80 % naší imunity a že střevo je náš druhý mozek. Stav našeho trávení přímo ovlivňuje naši psychickou pohodu a náladu. A to jsou už dost pádné důvody, proč se o své trávení poctivě starat. Co říkáte?
Určitě znáte probiotika už z dětství - maminky nám je dávaly, když jsme brali antibiotika, abychom doplnili prospěšné bakterie ve střevech. Probiotika najdeme kromě tablet také v zakysaných mléčných výrobcích jako je kefír, v kysaném zelí nebo v kvašené zelenině. Jejich účinek lze posílit přidáním prebiotik.
Nesmíme opomenout ani kombuchu. Jak na výrobu tohoto perlivého nápoje, po kterém si bude náš střevní mikrobiom libovat se dozvíte v našem bylinkovém kouzlení. :-)

Vitální houby
Mezi nejznámnější vitální houby patří bezpochyby Hlíva ústřičná, která je pro svou oblibu a skvělou chuť používána i v kuchyni. Dále si velkou oblibu získala Reishi, česky Lesklokorka lesklá, do hledáčku sportovců se dostává houba zvaná Cordyceps, neboli Housenice čínská. Kromě podpory imunitního systému může pomoci s regenerací a celkovou odolností. Určitě stojí za povšimnutí i spousta jiných druhů vitálních hub.

Bylinky
Pro podporu přirozené imunity se skvěle hodí i některé bylinky a rostliny. U nás je po dlouhá léta v tomto směru důvěrněji známý šípek, na který můžete vždy na podzim vyrazit a natrhat si zásoby nejen do skvělého čaje, ale například i na domácí šípkový likér. Oblíbené jsou i exotičtější rostlinky, jako zázvor nebo kurkuma. Obojí se skvěle hodí pro kulinářství. Z našich luhů a hájů určitě jmenujme kopřivu, lípu, černý bez, dále potom heřmánek, mateřídoušku či echinaceu.
Skvělé recepty a návody na tvoření z bylinek pro podporu imunity najdete v našem bylinkovém kouzlení.
