Principy ochrany soukromí na Prozdravi.cz

Prozdravi.cz se vám snažíme přizpůsobit na míru. Na základě vašeho chování na webu personalizujeme jeho obsah a zobrazujeme vám relevantní nabídky a produkty. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ nebo do prostoru mimo lištu souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit veškerá nastavení v Nastavení soukromí

Lednový výprodej - slevy až 83 %. Doprava zdarma s MOVit Energy
Doprava ZDARMA od 2 000 Kč  | 2 měsíce na vrácení
Zákaznický servis  [email protected] | +420 468 006 311
Menu

Jestliže o něčem můžeme mluvit jako o stálici, pak je to čínská medicína, jejíž kořeny jsou staré téměř 5 000 let. Tradiční čínská medicína (TČM), která je nedílnou součástí starodávné čínské filosofie, vnímá člověka jako součást přírody, v níž se střetávají proudy energií. Teorie Jinu a Jangu je pilířem celého léčebného systému. Tyto pilíře tvoří dva energetické protipóly, které však bez sebe navzájem nemohou existovat. A tak zatímco Jang symbolizuje mužskou energii, projevujícím se stoupáním, rozdělováním a rozpínáním, Jing je vyjádřením ženství, za nímž se skrývá klesání, stálost a souhra.

 

Dokud oba tyto typy energií zůstávají v harmonii a navzájem se doplňují, člověk se cítí svěží a plný síly. Vlivem nejrůznějších faktorů, mezi nimiž jsou například toxiny, stresdlouhodobé užívání léků, začíná jedna energie převažovat nad druhou a v organismu se tvoří blokády, šíří se patologické energie a chaos. Následkem toho vzniká celá řada potíží, od zdánlivě nevinných nachlazení přes stále častější alergie a dýchací obtíže až po nemoci, jejichž dopad na organismus bývá fatální.

 

Podle východních léčitelů je vhodné se v konkrétní roční období soustředit na orgány, které jsou v daném okamžiku nejvíce oslabené nebo náchylné k onemocnění. Je vhodné svým orgánům věnovat pozornost dříve než až se ozvou. To je již žalostné varování a není snadné ihned objevit ohnisko problému. Protože žádný orgán nefunguje samostatně. Naše tělo je jeden celek, kde vše funguje ve vzájemné symbióze. Myslete na to.

 

Naslouchejte svému tělu. Nikdo vaše tělo nezná lépe než vy sami. 

 

Dokud oba tyto typy energií zůstávají v harmonii, člověk se cítí svěží a plný síly. Okolními vlivy jako je stres, toxiny, dlouhodobé užívání léků apod.
však dochází k tomu, že jedna energie začíná převažovat nad druhou a v organismu se tvoří blokády. Stačí tedy „pouze“
proudící energii udržovat ve vyvážené rovině. Ptáte se jak? K tomu vám dopomuže čínský orgánový kalendář.

 

Prosinec

Listopad

Říjen

Září

Srpen - termoregulace těla

V srpnu stále vládne element ohně, který však postupně přechází v element země. A stejně jako v červenci není ohrožen pouze jeden orgán, ale hned celý systém termoregulace. Měli bychom tedy více dbát na způsob přirozeného ochlazování. Víte, že i potraviny se dělí na horké a studené? V srpnu by se mělo méně konzumovat maso, obzvláště červené, naopak bychom měli zvýšit příjem bylinných čajů, citrusů, obilnin, luštěnin a zakysaných mléčných výrobků.

Červenec - krevní oběh

Červenec je obdobím horkého léta a řadí se k elementu ohně, který souvisí se vším, co je horké povahy a co stoupá vzhůru. Posílíte-li meridián srdce a osrdečníku, pak si tělo přirozenou cestou upraví problémy vznikající disharmonií v oblastech mozku, srdce, cév, krve a centrálního nervového systému. Jak posílit krevní oběh? Ve stravě se zaměřte na přísun omega3 mastných kyselin, antioxidantů a vlákniny. A přidejte pohyb. Fyzická aktivita zvyšuje krevní tok, proto je nutné, aby se cvičení stalo součástí vašeho života hned teď.

Červen - tenké střevo

V červnu nastává kritické období pro naše tenké střevo, které je párovým orgánem srdce. Oba orgány jsou spojeny s elementem ohně a vyžadují zvýšenou potřebu fyzické aktivity. Energii je třeba doplňovat kromě pohybem také energeticky bohatou stravou.  Nejaktivnější doba pro tenké střevo je mezi 13-15 hod., kdy není vhodné ho zatěžovat jakoukoliv stravou, která se špatně tráví. Doporučujeme střeva zaktivovat pitím zeleninových a ovocných šťáv nebo bylinkovým čajem.

Zařaďte do své stravy:

 • probiotika, prebiotika
 • aloe vera
 • kurkuma
 • lněné semínko
 • česnek
 • chlorella

Květen - srdce

Stejně jako v kterékoli části organismu se i v srdci rády usazují toxiny a vytvářejí se toxická ložiska. Srdce je však dobrý herec a o přítomnosti toxinů nemusí dlouhé roky dát vůbec vědět. Na rozdíl od ložisek v ostatních orgánech se to v srdci obvykle neprojevuje evidentními subjektivními problémy (bolestmi, infekcí aj.). Přitom jej v této oblasti nosí až na 50 % lidí! Výjimkou nejsou ani mladí lidé kolem 25 let. Těch naopak stále více přibývá...

Detoxikace tohoto okruhu je nesmírně důležitá. Infekční ložisko může mimo jiné vyvolávat stavy úzkosti, paniky a další psychické poruchy. Spolu s tenkým střevem tvoří základní pár orgánů. Pod nadvládu srdce dále patří například střední ucho, osrdečník, tváře, arterie nebo jazyk, z jehož zabarvení (především zarudnutí špičky jazyka) a povlaku lze o srdci mnoho vyčíst.

Na toxickou zátěž v okruhu srdce upozorňují především tyto projevy: bušení srdce, arytmie, dráždivý kašel, dýchavičnost, sucho v nose a očích, ale také úzkost, zapomnětlivost a velké množství snů.

Srdci škodí smutek i přílišná radost.

Duben - játra

Přetížená nebo stagnující játra neznamenají bezprostřední nebezpečí, ale způsobí příznaky, případě zažívací problémy, které mohou snížit kvalitu života a naznačují, že směřujete k výrazně větším problémům. Přemýšlejte o přetížení jater jako o předpokladu pro další vážné problémy. Přetížení jater se objevuje dříve, než západní medicína může odhalit nějaké známky jaterní poruchy. Přetížení je "stav", který poradce tradiční čínské medicíny nebo ajurvédy může identifikovat a vy můžete začít s nápravou.

Zvažte několik změn životního stylu:

 • Vyhýbejte se přejídání a nejezte rafinované nebo silně zpracované potraviny.
 • Nezapomeňte, že diety s vysokým obsahem vlákniny pomáhají udržovat vaše střeva čistá a tím napomáhají jaterní očistě.
 • Dodržujte pitný režim.
 • Minimalizujte dopad chemikálií na váš organismus - studujte co jíte, jakou kosmetiku používáte a jakými čističi dezinfikujete svůj domov.
 • Vyhýbejte se alkoholu.
 • Udělejte si čas na dýchací cvičení, relaxaci, meditaci nebo modlitby. Vysoký stres může zhoršit stav vašich jater. Najděte si pohybovou aktivitu, která vám pomůže "vypustit" pittickou energii. Např. jóga, nordic walkinig nebo tai-chi.

Řada bylin podporuje jaterní funkce, může uklidnit a vyrovnat nevyváženou pittu a snížit přetížení jater. Některé z nich zvyšují tok žlučníku, ostatní podporují enzymatické detoxikační procesy a některé jednoduše vyživují nebo stabilizují játra.

Byliny vhodné pro harmonizaci a ozdravení jater:

 • Ostropestřec mariánský
 • Smetanka lékařská
 • Čekanka obecná
 • Řepík lékařský

Játra jsou neuvěřitelně schopný orgán. Rozhodně důvěřujte tomu, že se dokáží vyrovnat s tím, co mají, ale snažte se, více než doposud, aby těch úkolů měla dlouhodobě co nejméně.

Březen - žlučník

Tradiční čínská medicína apeluje na celostní přístup ke svému tělu. Zastavení problému je tedy nedostačující, je třeba jít do hloubky a hledat původce, za nímž problém stojí. Východní lékařství kromě vzájemné kooperace všech orgánů v našem těle zohledňuje i vliv přírody na lidský organismus.

Stejně jako orgán je součástí orgánové soustavy a ta našeho celého organismu, tak člověk je součást přírodního ekosystému, součást planety. A tak i přírodní změny mají vliv na celkový zdravotní stav člověka. V březnu bychom si tak měli vzpomenout i na svůj žlučník, který je zpravidla zanedbáván, alespoň do chvíle než se začíná ozývat.

V březnu končí období zimy a pomalu se v našem těle začíná probouzet nová živoucí energie. Jaro je ve znamení elementu dřevu, který je v našem těle zastoupen játry a právě zmiňovaným žlučníkem. Tyto dva orgány fungují vzájemné symbióze, proto jestliže jsou přetížené játra, ozve se většinou žlučník. Při onemocněních žlučníku a žlučových cest lze s úspěchem jako doplněk léčby užívat čaje z léčivých rostlin, hlavně ve formě směsí, ale i jako čaje z jednotlivých rostlin. Tyto čajové směsi obsahují jako hlavní účinné složky hořčiny, silice, třísloviny a flavonoidy. Tyto látky mají pozitivní účinky při poruchách trávení. Rovněž podporují tvorbu a vylučování žluči. Dále zmírňují nadměrnou fermentaci ve střevech a mají i antibakteriální účinky.

Jaké byliny mají vliv na zklidnění žlučníku?

 • Řepík lékařský
 • Jablečník obecný
 • Smetanka lékařská
 • Krušina olšová
 • Heřmánek pravý
 • Máta peprná
 • Kurkuma dlouhá

Žlučník je dutý (jin) párový orgán jater. Jeho onemocnění či podráždění signalizuje často i problémy jater. Zánět žlučníku ohrožuje slinivku břišní. Nejčastějšími problémy žlučníku jsou žlučníkové kameny a zánět. Nejčastější příčinou obtíží je obliba těžkých a smažených jídel, jejich nevhodné kombinace a nervové vypětí. V případě, že se vytvoří kameny, které obsadí vývod do dvanácterníku, vznikají žlučníkové koliky, a potom není jiné řešení než kameny odstranit. Samotná operace může nést svá rizika jako je nebezpečí sepse, trombózy a zatížení organismu narkózou. Operační řez také kazí pohled na naše bříško.

Lépe je těmto stavům předcházet . V případě ne akutních obtíží, které ještě nevyžadují chirurgický zásah doporučujeme přírodní léčbu žlučníku zahrnující 4 kroky:

 1. mírná žlučníková dieta + před jídlem a po jídle pití hořkých žlučníkových čajů
 2. 20 denní kúra přípravku Rabanon
 3. užívání bylinného přípravku Regalen
 4. reflexní terapie (masáž zóny žlučníku na plosce pravé nohy - vyhledat bolestivý bod a jemně masírovat)

Za 4 - 6 týdnů můžete být opět fit. Až se zbavíte potíží, vyvarujte se těžkých jídel, především pokud jste tzv. vynervovaní, předráždění a rozčilení.

Únor - ledviny

Z pohledu čínské medicíny bychom se v zimním období, speciálně v únoru, měli věnovat svým ledvinám.  Podle východních lečitelů jsou totiž ledviny naším nejdůležitějším orgánem, a to hned z několika důvodů. Jedním z nich je, že jsou zdrojem přednebeské prenatální čchi, což je naše genetika zděděná po předcích, a dále postnatální, to je ta, kterou si vytváříme, hospodaříme s ní během našeho života a záleží pouze na nás, v jakém je stavu a jak dlouho nám vydrží.

Ledvinám přísluší prvek - voda, období - zima, klima - chlad, orgán - močový měchýř, ctnost - moudrost, činnost - krátkodobá paměť, motivace, výdrž, drive, z emocí je to strach, psychika - moudrost, racionalita, postřeh, jemnost, sebepoznání, ale i tesklivost a nejistota.

Za přednebeské (prenatální) oslabení ledvin je zodpovědná naše genetika (až do 3. generace před námi) a kvalita těhotenství. Tento podepsaný vliv na náš organismus ovlivnit nemůžeme. Ale ponebeské příčiny (postnatální) již máme zcela ve svých rukou. Bohužel sílu ledvin nejenže nevyužíváme, ale vědomě nebo nevědomky je oslabujeme, ať je to z důvodu neustálého stresu nebo honby za takzvaným lepším životem apod.

K příznakům oslabených ledvin patří slabost s pobolíváním beder a kolenou, osteoporóza, šedivění a padání vlasů, uvolňování zubů, neplodnost, vynechávání menstruace, závratě ve stoje, zhoršení sluchu, tinitus (šumění v uších), zhoršení zraku, zhoršení mentální výkonnosti, vyčerpanost nelepšící se po krátkodobém odpočinku, časté zívání, „které projde až do ledvin“. Oslabené ledviny s sebou přináší další následky, jako např. špatnou funkci tlustého střeva, jater nebo žaludku a dojde k reflexním změnám v určité oblasti páteře a k projevů bolestivého obratlového onemocnění.

Jak šetřit své ledviny? 

 • Braňte se působení stresu, naučte se rozlišovat věci na podstatné a nepodstatné.
 • Věnujte pozornost svému dechu – měl by být dlouhý a klidný. Správné dýchání je pro organismus nenahraditelné.
 • Ledviny potřebují vodu. Nenechte je žíznit.
 • Solí šetřte jako zlatem.
 • Obraťte se k bylinám. Pro ledviny jsou prospěšné brusinky, bříza, jalovec, kopřiva nebo petržel.

A rada na závěr k upevnění Čchi a esence ledvin

Snažte se žít, jak žili naši předci – v souladu s přírodou, sami se sebou, v létě pracovat a v zimě  odpočívat, protože takto je naše tělo po celé věky nastaveno.

Leden - močový měchýř

Podle tradiční čínské medicíny bychom každý měsíc měli věnovat zvýšenou pozornost jednomu konkrétnímu orgánu. V lednu je to právě močový měchýř, který je dle východního lékařství náš velmi důležitý úředník. Nepracuje-li dobře, zbytek systému je stresovaný a otrávený. Jeho meridián probíhá ve dvou řadách podle páteře a má vliv na míchu a nervy, tedy na celkové napětí podél této dráhy. Jelikož meridián (akupunkturní dráha) močového měchýře probíhá od vnitřních koutků oka až po malíky na nohou, vidíme, kde všude je možné nasbírat vnější chlad do těla. Proto by zejména ženy měly v nejen v tomto měsíci volit vhodný oděv, aby zamezily prochladnutí močových cest, dělohy a vaječníků. Jak podpořit správnou fuknci močového měchýře? 

Jak podpořit správnou funkci močového měchýře? 

 • dodržujte pravidelný pitný režim - pijte především čistou pramenitou vodu
 • uvolněte se při bylinné antistresové koupeli, do níž přidejte mořskou sůl, případně také sušenou kopřivu či přesličku
 • dopřejte si reflexní masáž nohou
 • v případě zánětu močového měchýře užívejte čaj z lichořešnice

Udělejte malou změnu ve svých zaběhnutých životních pravidlech a uvidíte, že i ta malá změna přinese velkou změnu k lepšímu pro vaše zdraví.

dny
:
hodiny
:
minuty
:
sekundy