Principy ochrany soukromí na Prozdravi.cz

Prozdravi.cz se vám snažíme přizpůsobit na míru. Na základě vašeho chování na webu personalizujeme jeho obsah a zobrazujeme vám relevantní nabídky a produkty. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ nebo do prostoru mimo lištu souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit veškerá nastavení v Nastavení soukromí

DOPRAVA ZDARMA při nákupu produktů značky Nef de Santé nad 299 Kč.
Doprava ZDARMA od 2 000 Kč  | 2 měsíce na vrácení
Zákaznický servis  [email protected] | +420 468 006 311
Menu
Tradiční čínská medicína

Jestliže o něčem můžeme mluvit jako o stálici, pak je to čínská medicína, jejíž kořeny jsou staré téměř 5 000 let. Tradiční čínská medicína (TČM), která je nedílnou součástí starodávné čínské filosofie, vnímá člověka jako součást přírody, v níž se střetávají proudy energií. Teorie Jinu a Jangu je pilířem celého léčebného systému. Tyto pilíře tvoří dva energetické protipóly, které však bez sebe navzájem nemohou existovat. A tak zatímco Jang symbolizuje mužskou energii, projevující se stoupáním, rozdělováním a rozpínáním, Jing je vyjádřením ženství, za nímž se skrývá klesání, stálost a souhra.

 

Dokud oba tyto typy energií zůstávají v harmonii a navzájem se doplňují, člověk se cítí svěží a plný síly. Vlivem nejrůznějších faktorů, mezi nimiž jsou například toxiny, stresdlouhodobé užívání léků, začíná jedna energie převažovat nad druhou a v organismu se tvoří blokády, šíří se patologické energie a chaos. Následkem toho vzniká celá řada potíží, od zdánlivě nevinných nachlazení přes stále častější alergie a dýchací obtíže až po nemoci, jejichž dopad na organismus bývá fatální.

 

Podle východních léčitelů je vhodné se v konkrétní roční období i v konkrétní denní časy soustředit na orgány, které jsou v daném okamžiku nejvíce oslabené nebo náchylné k onemocnění. Je vhodné svým orgánům věnovat pozornost dříve než až se ozvou. To je již žalostné varování a není snadné ihned objevit ohnisko problému. Protože žádný orgán nefunguje samostatně. Naše tělo je jeden celek, kde vše funguje ve vzájemné symbióze. Myslete na to.

 

Naslouchejte svému tělu. Nikdo vaše tělo nezná lépe než vy sami. 

Leden - močový měchýř

Močový měchýř je dle východního lékařství náš velmi důležitý úředník. Nepracuje-li dobře, zbytek systému je stresovaný a otrávený. Jeho meridián probíhá ve dvou řadách podle páteře a má vliv na míchu a nervy, tedy na celkové napětí podél této dráhy. Jelikož meridián (akupunkturní dráha) močového měchýře probíhá od vnitřních koutků oka až po malíky na nohou, vidíme, kde všude je možné nasbírat vnější chlad do těla. Proto by zejména ženy měly v nejen v tomto měsíci volit vhodný oděv, aby zamezily prochladnutí močových cest, dělohy a vaječníků.

 

Jak podpořit správnou funkci močového měchýře? 

• dodržujte pravidelný pitný režim - pijte především čistou pramenitou vodu

• uvolněte se při bylinné antistresové koupeli, do níž přidejte mořskou sůl, případně také sušenou kopřivu či přesličku

• dopřejte si reflexní masáž nohou

• v případě zánětu močového měchýře může být nápomocný čaj z lichořešnice

 

Udělejte malou změnu ve svých zaběhnutých životních pravidlech a uvidíte, že i ta malá změna přinese velkou změnu k lepšímu pro vaše zdraví.

 

Orgánové hodiny močového měchýře jsou mezi 15 - 17 h odpolední.

Únor - ledviny

Podle východních lečitelů jsou ledviny naším nejdůležitějším orgánem, a to hned z několika důvodů. Jedním z nich je, že jsou zdrojem přednebeské prenatální čchi, což je naše genetika zděděná po předcích, a dále postnatální, to je ta, kterou si vytváříme, hospodaříme s ní během našeho života a záleží pouze na nás, v jakém je stavu a jak dlouho nám vydrží. K příznakům oslabených ledvin patří slabost s pobolíváním beder a kolenou, osteoporóza, šedivění a padání vlasů, uvolňování zubů, neplodnost, vynechávání menstruace, závratě ve stoje, zhoršení sluchu, tinitus (šumění v uších), zhoršení zraku, zhoršení mentální výkonnosti, vyčerpanost nelepšící se po krátkodobém odpočinku, časté zívání, „které projde až do ledvin“.

 

Jak šetřit své ledviny? 

• Braňte se působení stresu, naučte se rozlišovat věci na podstatné a nepodstatné.

• Věnujte pozornost svému dechu – měl by být dlouhý a klidný. Správné dýchání je pro organismus nenahraditelné.

• Ledviny potřebují vodu. Nenechte je žíznit.

• Solí šetřte jako zlatem, také omezte konzumaci masa.

• Obraťte se k bylinám. Pro ledviny jsou prospěšné brusinky, bříza, jalovec, kopřiva nebo petržel.

 

A rada na závěr k upevnění Čchi a esence ledvin: Snažte se žít, jak žili naši předci – v souladu s přírodou, sami se sebou, v létě pracovat a v zimě odpočívat, protože takto je naše tělo po celé věky nastaveno.

 

Orgánové hodiny ledvin jsou mezi 17 - 19 h odpolední.

Březen - žlučník

V březnu bychom si měli vzpomenout na svůj žlučník, který je zpravidla zanedbáván, alespoň do chvíle než se začíná ozývat. Jaro je ve znamení elementu dřevu, který je v našem těle zastoupen játry a právě zmiňovaným žlučníkem. Tyto dva orgány fungují ve vzájemné symbióze, proto jestliže jsou přetížené játra, ozve se většinou žlučník. Při onemocněních žlučníku a žlučových cest lze s úspěchem jako doplněk léčby užívat čaje z léčivých rostlin, hlavně ve formě směsí, ale i jako čaje z jednotlivých rostlin. Tyto čajové směsi obsahují jako hlavní účinné složky hořčiny, silice, třísloviny a flavonoidy. Tyto látky mají pozitivní účinky při poruchách trávení. Rovněž podporují tvorbu a vylučování žluči. Dále zmírňují nadměrnou fermentaci ve střevech a mají i antibakteriální účinky.

 

V případě ne akutních obtíží, které ještě nevyžadují chirurgický zásah doporučujeme přírodní léčbu žlučníku zahrnující 4 kroky:

• mírná žlučníková dieta + před jídlem a po jídle pití hořkých žlučníkových čajů

• 20 denní kúra přípravku Rabanon

• užívání bylinného přípravku Regalen

• reflexní terapie (masáž zóny žlučníku na plosce pravé nohy - vyhledat bolestivý bod a jemně masírovat)

 

Za 4 - 6 týdnů můžete být opět fit. Až se zbavíte potíží, vyvarujte se těžkých jídel, především pokud jste tzv. vynervovaní, předráždění a rozčilení.

 

Orgánové hodiny žlučníku jsou mezi 23 - 1 h ranní.

Duben - játra

Přetížená nebo stagnující játra neznamenají bezprostřední nebezpečí, ale způsobí příznaky, případě zažívací problémy, které mohou snížit kvalitu života a naznačují, že směřujete k výrazně větším problémům. Přemýšlejte o přetížení jater jako o předpokladu pro další vážné problémy. Přetížení jater se objevuje dříve, než západní medicína může odhalit nějaké známky jaterní poruchy. Přetížení je "stav", který poradce tradiční čínské medicíny nebo ajurvédy může identifikovat a vy můžete začít s nápravou. Játra jsou neuvěřitelně schopný orgán. Rozhodně důvěřujte tomu, že se dokáží vyrovnat s tím, co mají, ale snažte se, více než doposud, aby těch úkolů měla dlouhodobě co nejméně.

 

Zvažte několik změn životního stylu:

• Vyhýbejte se přejídání a nejezte rafinované nebo silně zpracované potraviny.

• Zařaďte do stravy více vlákniny.

• Dodržujte pitný režim a vyhněte se alkoholu.

• Minimalizujte dopad chemikálií na váš organismus - studujte co jíte, jakou kosmetiku používáte a jakými čističi dezinfikujete svůj domov.

• Udělejte si čas na dýchací cvičení, relaxaci, meditaci. Vysoký stres může zhoršit stav vašich jater.

 

Řada bylin podporuje jaterní funkce. Jedná se především o ostropestřec mariánský, smetanku lékařskou, čekanku či řepík.

 

Orgánové hodiny jater jsou mezi 1 - 3 h ranní.

Květen - srdce

Stejně jako v kterékoli části organismu se i v srdci rády usazují toxiny a vytvářejí se toxická ložiska. Srdce je však dobrý herec a o přítomnosti toxinů nemusí dlouhé roky dát vůbec vědět. Na rozdíl od ložisek v ostatních orgánech se to v srdci obvykle neprojevuje evidentními subjektivními problémy (bolestmi, infekcí aj.). Přitom jej v této oblasti nosí až na 50 % lidí! Výjimkou nejsou ani mladí lidé kolem 25 let. Těch naopak stále více přibývá...

 

Detoxikace tohoto okruhu je nesmírně důležitá. Infekční ložisko může mimo jiné vyvolávat stavy úzkosti, paniky a další psychické poruchy. Spolu s tenkým střevem tvoří základní pár orgánů. Pod nadvládu srdce dále patří například střední ucho, osrdečník, tváře, arterie nebo jazyk, z jehož zabarvení (především zarudnutí špičky jazyka) a povlaku lze o srdci mnoho vyčíst.

 

Na toxickou zátěž v okruhu srdce upozorňují především tyto projevy: bušení srdce, arytmie, dráždivý kašel, dýchavičnost, sucho v nose a očích, ale také úzkost, zapomnětlivost a velké množství snů.

 

Orgánové hodiny srdce jsou mezi 11 - 13 h odpolední.

Červen - tenké střevo

V červnu nastává kritické období pro naše tenké střevo, které je párovým orgánem srdce. Oba orgány jsou spojeny s elementem ohně a vyžadují zvýšenou potřebu fyzické aktivity. Energii je třeba doplňovat kromě pohybem také energeticky bohatou stravou.  Nejaktivnější doba pro tenké střevo je mezi 13-15 hod., kdy není vhodné ho zatěžovat jakoukoliv stravou, která se špatně tráví. Doporučujeme střeva zaktivovat pitím zeleninových a ovocných šťáv nebo bylinkovým čajem.

Zařaďte do své stravy:

probiotika, prebiotika

aloe vera

kurkuma

lněné semínko

česnek

chlorella

Orgánové hodiny tenkého střeva jsou mezi 13 - 15 h odpolední.

Červenec - krevní oběh

Červenec je obdobím horkého léta a řadí se k elementu ohně, který souvisí se vším, co je horké povahy a co stoupá vzhůru. Posílíte-li meridián srdce a osrdečníku, pak si tělo přirozenou cestou upraví problémy vznikající disharmonií v oblastech mozku, srdce, cév, krve a centrálního nervového systému. Jak posílit krevní oběh? Ve stravě se zaměřte na přísun omega3 mastných kyselin, antioxidantů a vlákniny. A přidejte pohyb. Fyzická aktivita zvyšuje krevní tok, proto je nutné, aby se cvičení stalo součástí vašeho života hned teď.

Orgánové hodiny krevního oběhu jsou mezi 19 - 21 h večerní.

Orgán měsíce červenec - Krevní oběh

Srpen - termoregulace těla

V srpnu stále vládne element ohně, který však postupně přechází v element země. A stejně jako v červenci není ohrožen pouze jeden orgán, ale hned celý systém termoregulace. Měli bychom tedy více dbát na způsob přirozeného ochlazování. Víte, že i potraviny se dělí na horké a studené? V srpnu by se mělo méně konzumovat maso, obzvláště červené, naopak bychom měli zvýšit příjem bylinných čajů, citrusů, obilnin, luštěnin a zakysaných mléčných výrobků.

Orgánové hodiny termoregulace těla, tří ohřívačů jsou mezi 21 - 23 hodinou večerní.

Orgán měsíce srpen - Termoregulace těla

Září

Říjen

Listopad

Prosinec

dny
:
hodiny
:
minuty
:
sekundy