

Jde sport a mateřství dohromady? Novopečené maminky se často po náročném porodu obávají, zda budou moci sportovat a žít aktivní život, jako před těhotenstvím. Mám kolem sebe mnoho maminek, takže znám jejich obavy. S příchodem mé dcery si dokonce já sama uvědomuji větší tlak okolí právě na maminky. Hodně tomu pomáhají módní časopisy, které ukazují maminky po porodu s dokonalým tělem. A tak toužíme hned po porodu po dokonalosti - nejen vzhledu, ale i domácnosti a nakládáme si na sebe hodně úkolů: úklid, vaření, žehlení. Ale jak takový tlak ustát a jak si u toho stíhat i kvalitně, rozumně zacvičit?


Nejedna maminka po porodu bojuje s nadbytečnými kilogramy. Všem nám zkrátka není shůry dáno vrátit se z porodnice s postavou jako laňka nebo být dokonce ještě štíhlejší než před otěhotněním. Myslete ale na jedno zásadní pravidlo. Stejně jako se naše tělo 9 měsíců formovalo (někdy i do extrémních rozměrů), tak minimálně stejnou dobu mu trvá vrátit se do původní formy. Ano, může se stát, že po 3 měsících budete štíhlá, ale je i mnoho dalších aspektů kromě dokonalé figury, jako jsou třeba hormony, pánevní dno, hluboký stabilizační systém páteře, vazivo a vše ostatní, co vyžaduje čas, aby se tělo vrátilo do původního stavu. Kojení, nedostatek spánku a odpočinku o to víc zpomalují proces regenerace, ale je to přirozené. A jak maminky říkají, je to pouze období, které jednou pomine, stejně jako např. růst zubů.
Ale s jakým pohybem začít?
V úplném základu je potřeba zjistit, v jakém stavu je diastáza (rozestup břišních svalů). Má ji každá novopečená maminka. Bez diastázy by nebylo těhotenské bříško. A tak je potřeba vše vrátit do původního stavu. Pokud se péče o diastázu, hluboký stabilizační systém a pánevní dno vynechá, ozve se vám to během několika let jako bumerang. Proto není nejvhodnější hned po šestinedělí vyběhnout. Věřte, že právě dole uvnitř našeho těla to ještě vše pracuje na plné obrátky a je ideální tomu pomoci vhodným dechovým cvičením. Bohužel neexistují univerzální cviky, které bych vám tu teď doporučila. Určitě vám však mohu doporučit návštěvu fyzioterapeuta nebo trenéra, který se diastázou zabývá. Rozhodně se vyhněte sedům lehům, ty vám hezké břicho neudělají. :-)


Pokud jste celou noc nespaly, jste vyčerpané a stěží si vyčistíte zuby, o vlasech už nemluvě, nemá smysl se hrnout do nějakých tréninků. Pokud máte přes den, kdy vám dítko spí čas, zkuste se třeba jen protáhnout nebo se vydejte do přírody na procházku s kočárkem. Dalším, nepřiměřeným pohybem dostáváte tělo do dalšího stresu.
Trápí vás diastáza? Klidně se ozvěte, moc ráda vám ji pomohu řešit.

Nikča doporučuje:
Autorka: Nikola Bartáková, koučka a trenérka