Jak na otužování
Jak na otužování

 

Určitě na vás taky někde během posledních let vyskočila fotka nebo příspěvek ohledně otužování. Ale je otužování opravdu pro všechny? Na první pohled to vypadá, že vlezete do ledové vody, chvíli vydržíte, překonáte sebe sama nebo svou komfortní zónu a máte ze sebe dobrý pocit Za celým procesem otužování je ale daleko víc. .

Otužování samo o sobě buduje lepší imunitu. Zimomřiví jedinci často zjistí, že už nejsou najednou tolik náchylní na chlad a jsou odolnější vůči zimě. Kromě toho otužování zlepšuje průtok krve v cévách a podporuje činnost mozku. Lépe prokrvená pokožka má i zdravější a  mladší vzhled. Ne nadarmo se říká, že "studená voda tě probere!"

Jak na otužování - základní pravidlo

Ve vodě se zklidněte a nezadržujte dech. Po chvíli by měla přijít "úleva" a příjemný pocit. Nepředstavitelné? Na začátku ano, ale po pár trénincích zjistíte, že se budete těšit a vydržíte zase o něco déle. Otužujte se postupně a hlavně soustavně. Co nejdříve navraťte tělu jeho přirozený tepelný komfort a odpočiňte si. Navíc se během otužování spálí velké množství energie. 

S otužováním začněte nejlépe tak, že ani po skončení letní sezóny nepřestanete navštěvovat bazén, váš oblíbený rybník, řeku apod. Toto je nejpřirozenější cesta, kdy se voda v závislosti na počasí postupně ochlazuje a vy si na její snižující se teplotu pozvolna zvykáte. Rozhodně nemá smysl s ledovou vodou bojovat. I studená sprcha každé ráno může být pro někoho vrcholem otužování.

Tip na závěr:

Otužování ale opravdu není pro všechny. Měli by se mu vyhnout anebo k němu přistupovat velmi opatrně lidé s různými onemocněními ledvin, kardiaci, diabetici a lidé s jinými chronickými otížemi. Ideální je před začátkem otužování konzultovat svůj zdravotní stav s odborníkem.

 

Autorka: Nikola Bartáková, koučka a trenérka