Vánoční purpura
Vánoční purpura návod
Vánoční purpura návod
  • směs koření podle vlastního výběru (viz. tipy na směsi vánoční purpury níže)
  • vonný olej dle vlastního výběru
  • uzavíratelnou sklenici
Vánoční purpura návod

Vánoční purpura je právě tou vůní, která vám pomůže navodit tu pravou atmosféru Vánoc. Namíchejte si svou domácí purpuru, jež váš domov nádherně provoní a vnese do něj klid, teplo a lásku.

Použít můžeme celou řadu aromatických bylinek a koření. Mezi ty nejvhodnější patří například hřebíček, skořice, muškátový oříšek, máta, levandule, meduňka, mateřídoušku, tymián, květ měsíčku, květy růží a mnoho dalších bylinek. Dále budeme potřebovat vonné olejíčky – skořicový, hřebíčkový, vanilkový či pomerančový.

Vybereme si tu vůni, která je nám nejpříjemnější, a můžeme se pustit do práce.

Vánoční purpura návod

Bylinky a koření smícháme a podrtíme je, aby se celá směs zjemnila. Směs bylinek nasypeme do uzavíratelné sklenice a přidáme vonný olej – na jednu hrst bylinek asi 25 kapek. Směs promícháme. Nádobu důkladně uzavřeme a necháme 1–2 týdny uležet, aby se nám aroma rovnoměrně rozložilo do všech bylin. A kouzlo je hotové.

Jak rozvonět purpuru?Aby byl zážitek z vůně co nejintenzivnější, nechává se směs bylinek zahřívat nebo pozvolna doutnat. Purpura se dá pálit v nádobce aromalampy, kam normálně kapeme vonný olej do vody. Místnost však můžeme nechat provonět i během pouhého zahřívání purpury na podložce na topení, což je asi ta nejbezpečnější varianta. 

Tipy na směsi vánoční purpury

Babiččina vánoční: citronová a pomerančová kůra, jablka, borovice, skořice, hřebíček, badyán

Příjemně kořeněná: zázvor, nové koření, hřebíček, jalovec, badyán, skořice, vavřín, majoránka

Něžně uklidňující: květ růže, květ heřmánku, květ levandule, listy meduňky, květ měsíčku lékařského

Upozornění: Purpura by nikdy neměla hořet plamenem, ale jen mírně doutnat. Zahříváme ji a pálíme proto, že působením tepla uvolňuje aromatické látky, jež hezky prostoupí vzduchem v celém pokoji.

Autor: Dita Oškerová, Bylinkové snění