Doprava ZDARMA od 1 500 Kč | 2 měsíce na vráceníZákaznický servisinfo@prozdravi.cz|+420 468 006 311
0
0
Sedmikráskový sirup recept
Obrázek Bylinkové mýdlo s levandulí
Budete potřebovat na sirup ze sedmikrásek - ingredience

• 2 hrsti květů sedmikrásek
• 500 ml vody
• 200 g cukru krupice (lze použít třtinový cukr nebo med)
• šťávu z jednoho citronu

K čemu slouží sedmikráskový sirup

Sedmikrásky patří mezi první jarní bylinky a už i naše babičky věděly, jaké poklady se v těchto malých rostlinkách ukrývají. Jejich kvítky pak nejen krásně vypadají, ale i skvěle chutnají. Stačí se jen sehnout a natrhat je!

Lidově se této něžné krásce říká také chudobka. Zdobí trávníky od jara do podzimu a sbírat ji můžeme kdykoliv kvete, i když nejvíce zdraví prospěšných látek obsahuje právě teď na jaře. Účinky sedmikrásky jsou velice jemné, a proto je vhodná i pro děti. 
 

 

Autor: Dita Oškerová, Bylinkové snění

Jak připravit sedmikráskový sirup

Do velké sklenice vložíme omyté květy sedmikrásek, zalijeme je vařící vodou a necháme 24 hodin louhovat. Poté vše přecedíme přes jemné sítko a výluh přivedeme k varu. Do sirupu přidáme cukr a citronovou šťávu a vaříme jej, dokud nezhoustne. Nakonec jej přelijeme do pěkné sklenice a máme hotovo. Sirup uchováváme v lednici, kde vydrží cca čtvrt roku.

P.S. Užívejte každý den jednu čajovou lžičku.

 

TIP: Obklad na rány

Věděli jste o sedmikrásce, že může pomáhat s hojením? Stačí, když její květy jemně nadrtíte, přidáte na ránu nebo modřinu, kterou ovážete šátkem, a necháte sedmikrásku co nejdéle působit. Kůži si pak pořádně opláchněte.