Bylinný čaj pro očistu jater
Bylinný čaj pro očistu jater
Bylinný čaj pro očistu jater - ingredience

• 20 g sušené natě řepíku lékařského

• 20 g sušené natě mařinky vonné

• 20 g sušené natě svízele syřišťového

K čemu slouží bylinný čaj na očistu jater

Bylinky, které tato směs obsahuje čistí naše tělo a podporují správné jaterní funkce.

Jak připravit bylinný čaj na očistu jater

Bylinky smícháme. Vrchovatou polévkovou lžíci směsi přelijeme 0,5 litrem vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Poté scedíme. Čaj popíjíme 2-3x denně před jídlem po dobu 3 týdnů, poté uděláme týdenní pauzu.

 

TIP: Zázračná bylinka pro játra - ostropestřec mariánský

K čemu slouží ostropestřec mariánský

Již naše babičky věděly, že jakmile potřebujeme pročistit organismus a podpořit správnou funkci jater, měli bychom sáhnout po ostropestřci mariánském. Jeho účinky jsou známé již od Antiky a nedal na ně dopustit ani řecký lékař Dioskorides.

Jak připravit čaj z ostropestřce mariánského

Z mletého plodu si uvaříme čaj, který připravíme tak, že do 250 ml horké vody přidáme 1 čajovou lžičku ostropestřce a směs pak necháme alespoň 15 minut louhovat, aby se uvolnily všechny důležité látky. Následně čaj jen procedíme a máme hotovo!

 

Čaj pijeme 3x denně, ráno nalačno alespoň půl hodiny před snídaní, stejnou dobu pak před obědem a před spaním. Abychom se řádně pročistili, užíváme jej 21 dní – tuto kúru během roku opakujeme 3x.

Jarní životabudiče

Příroda se probouzí ze zimního spánku a pomalu se začínají objevovat první jarní bylinky nabité mocnou energií. Říká se, že jarní pupeny a mladé rostlinky mají v sobě největší sílu. Odpradávna se toho tak lidé snažili využít a s úctou k přírodě sbírali rodící se život v podobě rašících zelených pokladů. I vy můžete vyrazit do přírody a připravit si zásoby na zimu nebo k okamžité spotřebě, třeba pro tolik potřebnou jarní očistu.

 

V rámci jarní detoxikace je dovoleno téměř vše. Mladé, zelené rostlinky je ideální pojídat v syrovém stavu, rozmixovat si je či z nich vylisovat šťávu. Výborný je také detoxikační čaj. Můžete vyzkoušet pampeliškové listy, kontryhel, bršlici kozí nohu, česnáček lékařský nebo rašící pupeny prvních jarních květů. Nasbírejte si také mladé kopřivy – ty je však lepší kvůli žahavým chloupkům tepelně upravit, například jako přísadu do polévky nebo omáčky.

 

Autor: Dita Oškerová, Bylinkové snění