PROSINEC - orgánem měsíce je tlusté střevo

Bylinky pro tlusté střevo

 

Východní medicína uvádí, že tlusté střevo je jako správce nad stokami. Jeho hlavní funkcí je totiž řízení a přeprava "kalů" spolu s řízením tělesných tekutin. Pokud pak máme problémy s tlustým střevem, je zapotřebí učinit radikální změny v životě – začít dělat věci jinak, a to s veškerým nasazením a vědomím, že vše zvládneme. Přestat se bát čelit nepříjemnostem ve svém životě a naopak mít radost ze sebe a z toho, že se umíme postavit výzvám a řešit i ty věci, které se nám nelíbí.

Předně je důležité podotknout, že pro správnou funkci střev rozhodně nepostačí jenom bylinky. Můžeme je používat jako podpůrné prostředky, ale vždy je nejdůležitější způsob stravování, tedy pravidelná, zdravá a pestrá strava. Když je naše trávicí ústrojí přetížené mastnými a nezdravými pokrmy, dochází ke znečištění našeho střeva a jeho nedostatečné funkci. Pročištění střev můžeme podpořit různými detoxikačními kúrami.

Bylinky pro tlusté střevo

Ostružiník křovitý (Rubus fruticosus)

Listy ostružiníku křovitého podporují normální trávení a činnost střev. Stačí, když 1 polévkovou lžíci přelijeme šálkem vroucí vody a necháme obsah louhovat v zakryté nádobě po dobu 10 minut. Poté směs scedíme a pijeme pomalinku, po doušcích.

Len setý (Linum usitatissimum)

Len přispívá k normální funkci střevního traktu a to především k podpoře pravidelnosti vyměšování. Skvěle nám poslouží při zácpě. Jeho semínka působí jako přírodní projímadlo. Stačí, když si 3x denně, cca 1 hodinu před jídlem, dáme 2 lžičky lněných semínek. Buď je řádně rozkousáme a zapijeme, nebo si je můžeme předem pomlít. V žaludku potom vznikne jakýsi sliz, který putuje dále do střev, kde se zácpou udělá krátký proces.

Ořešák královský (Juglans regia)

Ořešák královský, známější spíše pod jménem vlašský ořech přispívá k normální činnosti gastrointestinálního traktu a střev. K tomu je vhodná tinktura z nezralých plodů ořechů, jejichž nezralost poznáme tak, že je zkusíme špendlíkem propíchnout. Pokud jsou moc tvrdé a špendlík neprojde, už je pozdě. Obecně se proto doporučuje sbírat nezralé plody už koncem června či začátkem července. Odvar z listů ořešáku (nasbíraných nejlépe v červnu) je také skvělým pomocníkem.

 

Zeměžlučová směs 12K 200 ml
BestsellerVýhodné
Dědek Kořenář
Zeměžlučová směs 12K 200 ml
do 30.4. u vás
Wurm-Ex
Bestseller
Clinex
Wurm-Ex
do 30.4. u vás

Česnek medvědí (Allium ursinum)

Medvědí česnek pokud máme v sezóně k jeho tmavozeleným listům přístup, určitě si moc pochutnáme, když si je dáme na chleba s máslem. Listy najemno nakrájíme a posypeme krajíc, jako bychom to normálně udělali s petrželkou či pažitkou. Můžeme ho přidávat i do polévek nebo z něho vyrobit pesto, které najde v kuchyni mnoho využití. Na pročištění střev je nejlepší ve formě tinktury.

 

Medvědí česnek kapsle
Salvia Paradise
Medvědí česnek kapsle
do 30.4. u vás

Tipy pohodu našeho tlustého střeva

Velice proslulé jsou citrusy, obzvlášť pomeranč. Říká se, že jeho dužnina funguje v našich střevech jako kartáček, který vysmýčí všechny záhyby, je proto vhodné dávat si ho každý večer před spaním.

Stejným způsobem působí i klasické kysané zelí, nejlépe to domácí. Když si pak k snídani dáme vynikající kaši z ovesných vloček, oslazenou medem, se sušenými plody (např. borůvkami, ostružinami, černým rybízem či černou jeřabinou), o bezproblémové vyprazdňování máme takřka postaráno.

Ne nadarmo máme koření a bylinky v kuchyni, už naši předkové moc dobře věděli, že jejich přidání do jídla zlepší nejen chuť pokrmu, ale i funkci našeho zažívání. Například taková bazalka dodá jídlu skvělou, aromatickou chuť, a navíc působí antibakteriálně. Stejně tak hřebíček, kterým si krásně okořeníme čaj či jablečný kompot. Majoránka nebo tymián jsou pak poklady každé kuchařky, protože se hodí do kombinace s masem a podporují funkci žaludku a střev.