SRPEN - měsíc termoregulace

Bylinky pro termoregulaci

 

Tento měsíc je vyvrcholením aktivního léta, které jako by nám napovídalo, abychom se zaměřili na posílení lymfatického systému, imunity a štítné žlázy. Elementem léta zůstává oheň, zpočátku je barvou srpna tmavě červená, ale koncem měsíce pomalu přechází na oranžovou – právě tato barva může uklidňovat a zmírňovat případnou slabost z nadbytku tepla.

Občasná zimomřivost objevující se hlavně ke konci léta pak naznačuje, že nám chybí radost a vášeň, naopak nadměrná horkost nás nabádá ke klidu a zpracování prudkých emocí. Je také vhodné dodržovat pitný režim nebo si zajít na kvalitní lymfatickou masáž.

V srpnu stále vládne element ohně, který však postupně přechází v element země. A stejně jako v červenci není ohrožen pouze jeden orgán, ale hned celý systém termoregulace. Měli bychom tedy více dbát na způsob přirozeného ochlazování. Víte, že i potraviny se dělí na horké a studené? V srpnu by se mělo méně konzumovat maso, obzvláště červené, naopak bychom měli zvýšit příjem bylinných čajů, citrusů, obilnin, luštěnin a zakysaných mléčných výrobků.

Chladivé koupele

Slovní spojení "dát si vanu" v nás sice evokuje spíše mrazivé zimní dny, kdy se člověk uchýlí do vlhkého tepla koupelny, aby se řádně "vypařil", vana nám však může poskytnout úlevu i od nesnesitelného vedra. Nemusíme si do ní napouštět zrovna tu nejledovější vodu přímo ze studny, k ochlazení těla postačí už vlažná voda, která je alespoň o deset stupňů chladnější než je naše tělesná teplota, a pozvolným připouštěním studené vody můžeme její teplotu nadále nenásilně snižovat. Není ovšem nic lepšího, než přidat do takovéto koupele ještě nějaké bylinky - správně vybrané nám dopomohou k relaxaci a celkovému uklidnění a z vody se vynoříme příjemně zchlazení a voňaví. Výborně se hodí například máta peprná a šalvěj lékařská.

Chladivá koupel z měsíčku lékařského a otrub

Zklidňující koupel

Pokud se nám opravdu nepodařilo odhadnout čas strávený na slunci a teď trpíme zarudlou, horkou kůží, ze které sálá teplo, pomůže nám koupel z měsíčku lékařského a rýžových otrub, které zklidňují vyrážku z horka a kůži spálenou sluncem.

Budeme potřebovat:

  • 1/4 hrnku sušených květů měsíčku lékařského
  • 1/4 hrnku rýžových otrub
  • čtverec jemného plátna (přibližně 25x25 cm)
  • provázek

Květy měsíčku a rýžové otruby položíme na čtverec látky a za pomoci provázku vše svážeme do balíčku. Položíme do vany, zprvu napouštíme horkou vodu, aby se uvolnily potřebné látky, až později připustíme vlažnou a v průběhu koupele si pytlíček přikládáme na popálená místa.

Bylinné nápoje

Pitný režim je důležité dodržovat vždy, ovšem v létě to platí dvojnásob. Tekutiny se nám z těla doslova vypařují jako mávnutím kouzelného proutku, potíme se více než obvykle a tím pádem máme mnohem větší výdej tekutin než například v zimě. Za ideálního stavu to i pociťujeme a automaticky pijeme více než obvykle, ale jsou i takoví jedinci, kteří pocit žízně vnímají slaběji, problém s tím mají například starší lidé, a tak je nutné si příjem tekutin hlídat a mít po ruce stále něco k pití.

Silně chlazené nápoje nám dávají pocit, že nás opravdu zchladí, ale je tomu přesně naopak. Když tělo pocítí přítomnost něčeho ledově chladného, je to pro něho šok a vyšle impuls k tomu, aby se nám organismus ještě více oteploval. Proto se doporučuje pít i v létě spíše teplé či vlažné čaje. Nejideálnější jsou odvary z takových bylinek, které mají chladivé účinky.

  • Máta peprná osvěží už pouhou svou vůní a není těžké pěstovat si ji doma na zahrádce či v truhlíku. Přidat ji můžete stejně jako aromatickou bazalku a fenykl i do salátů.
  • Čaj z fenyklu také skvěle ochlazuje náš organismus.
  • Šalvěj účinně snižuje potivost, stačí hodit pár jejích lístku do hrnečku a zalít horkou vodou. Proti pocení působí též vnější omývání šalvějovým čajem, kromě toho působí i proti akné - v takovém případě ale louhujeme čaj 10 minut, necháme vychladnout a oplachujeme jím postižená místa.
  • Koriandr nejenže ochlazuje naše tělo, ale také bojuje s pachy, což v létě ocení naprosto všichni. A prostý hrnek vlažného zeleného čaje nám organismus také krásně ochladí.

A pokud snad stejně zatoužíme po nějakém chladnějším nápoji, můžeme si připravit z výše zmíněných bylinek domácí ledový čaj. Horký čaj osladíme medem, necháme zchladnout a můžeme přihodit i pár kostek ledu, dochutit a dozdobit plátky citrónů či pomerančů. Citrusy coby exotické ovoce také přispějí k celkovému ochlazení.

Ochlazovací spreje

Za pomoci výše zmíněných bylinek si také můžeme vyrobit domácí chladící rozprašovače. Čaj jednoduše necháme zchladnout, přelijeme do skleněné lahvičky opatřené rozprašovačem a uložíme do lednice (popř. na pár minut do mrazáku). Čaj můžeme dle potřeby ještě naředit obyčejnou vodou. Můžeme ho použít pro okamžité ochlazení, když si trochu stříkneme na horkou odkrytou kůži. Ideální bylinkou je v tomto případě heřmánek, který má na kůži příznivý vliv a u něhož na rozdíl od jiných bylinek takřka nehrozí alergická reakce, protože je velice šetrný a zklidňující.

Další způsob, jak tělo co nejrychleji zchladit, je strčit na chvíli zápěstí v místě pulzních zón pod tekoucí ledovou vodu. Dále se doporučuje v létě nejíst příliš tučná a mastná jídla a alkohol by se měl též omezit. Zdání klame, ale ani orosená sklenice kvalitního českého piva, našeho zlatého pokladu, nám teplotu nesrazí.