KVĚTEN - orgánem měsíce je srdce

Srdci náleží element ohně – má totiž ohnivou povahu podobně jako mládí, které touží po poznání a lásce. Srdce je inspirativní, zvědavé a má zájem o učení. Když jsme zamilovaní, záříme právě proto, že máme otevřené srdce. Tento orgán vypovídá o citu, o úctě k sobě samému, hlavně však o tom, že ve spěchu kolikrát zapomínáme sami na sebe.
Je proto potřeba se občas zastavit a dopřát si chvilku klidu, naše srdce je tady totiž hlavně pro nás a zaslouží si, abychom mu naslouchali. Jakmile si tohle uvědomíme a začneme se více ohlížet na naše vlastní potřeby, všechny problémy se srdcem rázem zmizí.
Pokud občas cítíte bolest v srdci, pamatujte si, že nejlepším lékem na uzdravení jsou slzy, protože léčí, očišťují a vyplavují vše, co nás tíží a trápí. Navíc srdce je nejdůležitějším orgánem lidského těla a my bychom se o něj měli starat, jak nejlépe můžeme.
Samozřejmostí by proto měla být kvalitní, zdravá strava s dostatečným obsahem ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků a vlákniny, stejně jako pravidelný pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Správnou činnost srdce můžeme také podpořit bylinkami a vhodnými bylinnými čaji.
Stejně jako v kterékoli části organismu se i v srdci rády usazují toxiny a vytvářejí se toxická ložiska. Srdce je však dobrý herec a o přítomnosti toxinů nemusí dlouhé roky dát vůbec vědět. Na rozdíl od ložisek v ostatních orgánech se to v srdci obvykle neprojevuje evidentními subjektivními problémy (bolestmi, infekcí aj.). Přitom jej v této oblasti nosí až na 50 % lidí! Výjimkou nejsou ani mladí lidé kolem 25 let. Těch naopak stále více přibývá...
Detoxikace tohoto okruhu je nesmírně důležitá. Infekční ložisko může mimo jiné vyvolávat stavy úzkosti, paniky a další psychické poruchy. Spolu s tenkým střevem tvoří základní pár orgánů. Pod nadvládu srdce dále patří například střední ucho, osrdečník, tváře, arterie nebo jazyk, z jehož zabarvení (především zarudnutí špičky jazyka) a povlaku lze o srdci mnoho vyčíst.
Na toxickou zátěž v okruhu srdce upozorňují především tyto projevy: bušení srdce, arytmie, dráždivý kašel, dýchavičnost, sucho v nose a očích, ale také úzkost, zapomnětlivost a velké množství snů.

Bylinky pro srdce
Hloh obecný (Crataegus oxyacantha)
Hloh velice podporuje správnou funkci našeho srdce, v tomto směru ho můžeme také užívat dlouhodoběji, ale pouze po konzultaci s lékařem kardiologem. Hloh také přispívá k normální funkci nervové a oběhové soustavy.

Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba)
Jinan dvoulaločný, jenž je známější pod názvem ginkgo biloba, patří k vývojově nejstarším stromům naší planety. Látky v něm obsažené přispívají k normální mikrocirkulaci krevního systému, normální činnosti mozku. Působí jako antioxidant. Podporuje fyzické i duševní zdraví. Ale pozor! Neměl by se používat v těhotenství a v případech, kdy užíváme antidepresiva a léky na snížení srážlivosti krve.

Jmelí bílé (Viscum album)
Jmelí vnímáme především jako symbol Vánoc, málokdo však ví, že je to také důležitá bylinka. Jeho bílé kuličky jsou sice zdraví škodlivé, ale listy a stonky podporují normální činnost kardiovaskulárního a cévního systému. Má antioxidační účinky, podporuje přirozenou obranyschopnost organismu a normální krevní tlak.

Česnek kuchyňský (Allium sativum)
Česnek přispívá k normální činnosti srdce, k udržování hladiny krevních lipidů a dobrého cholesterolu. Česnek zároveň podporuje přirozenou obranyschopnost organismu a má antioxidační účinky. Je vhodné ho přidávat do pomazánek, polévek nebo jím potírat pečené maso.
