Voda nad zlato: Mysleme na pitný režim
Tomáš Mojžíš

 

Rozhovor s Tomášem Mojžíšem

 

 

Léto a hydratace spolu jdou ruku v ruce. Ale jak je to opravdu s vodou? Kolik vody bychom měli vypít? Je rozdíl mezi teplou nebo studenou, bublinkovou nebo bez?

 

 

Voda tvoří nedílnou součást lidského těla, uvádí se až 70 %. Už z tohoto čísla můžeme odvodit, že voda fungování našeho těla významně ovlivňuje. Společně s Tomášem Mojžíšem, sportovcem, který své nabyté zkušenosti převádí i do běžného života a zabývá se nastavením mysli nejen v tréninku, ale i mimo něj, odpovíme na základní otázky kolem vody.

Kolik vody denně bychom měli vypít?

“Na optimální přísun vody denně existuje řada jednoduchých vzorců, které jsou různě závislé na hmotnosti člověka. Jeden z nich je: hmotnost v kg x 0.033. Výsledek je ale odhad. Samozřejmě záleží na naší aktivitě, vnějším a vnitřním stresu a mnoha dalších faktorech. Důležitá je pak i kvalita vody. Kvalita rozhoduje o tom, jak dlouho je tělo schopné vodu udržet, aby zjednodušeně řečeno pouze neprotekla.”
 

Ochucené vody

“Podle mě největší nesmysl. Ochucená voda tělo vůbec nehydratuje, právě naopak. Na lahvích může být z hlediska marketingu nalepeno cokoli s lákavým sloganem či fotkou, ale realita je, že jedině průzračná čistá voda s dostatečnou mineralizací a pH (alespoň 7) je to nejlepší a nejlépe funguje na naše tělo.”

Ideální voda

“By měla mít minimálně 300 mg/L pevných rozpustných látek a jak jsem zmiňoval pH minimálně 7 a pak se můžeme bavit i o čistotě - odkud voda pochází a kde byla skladována.”

Bublinky

“Pokud se jedná o přírodně perlivou vodu, jako je třeba Vincentka, tak pokud to s ní nepřeháníme, jako se vším, není na škodu si ji občas dopřát. Obecně uměle přidávané bublinky jsou nesmysl. Bonus bublinek, že nám na chvíli udělají blažený pocit, neznamená, že je to takto dobře pro tělo.”

Studená voda

“Když do sebe nalijeme ledovou vodu, vezme nám spoustu energie, protože tělo ji potřebuje ohřát na 37 °C. Ideální je proto voda pokojové teploty a když ji někde skladujeme, tak v temnu a chladné místnosti.“

Nikča doporučuje:

J35-AD Carmen konvice pro filtraci vody
-17 %Výprodej
Laica
J35-AD Carmen konvice pro filtraci vody
zítra u vás
GoodGlass Thermo skleněná lahev 350 ml
GoodWays
GoodGlass Thermo skleněná lahev 350 ml
zítra u vás
B01AA Filtrační láhev FLOW`N GO
Výhodné
Laica
B01AA Filtrační láhev FLOW`N GO
zítra u vás

 

Autorka: Nikola Bartáková, koučka a trenérka