Principy ochrany soukromí na Prozdravi.cz

Prozdravi.cz se vám snažíme přizpůsobit na míru. Na základě vašeho chování na webu personalizujeme jeho obsah a zobrazujeme vám relevantní nabídky a produkty. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ nebo do prostoru mimo lištu souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit veškerá nastavení v Nastavení soukromí

Doprava ZDARMA od 2 000 Kč  | 2 měsíce na vrácení
Zákaznický servis  [email protected] | +420 468 006 311
Menu
Voda nad zlato: Mysleme na pitný režim
Tomáš Mojžíš

 

 

 

Léto a hydratace spolu jdou ruku v ruce. Ale jak je to opravdu s vodou? Kolik vody bychom měli vypít? Je rozdíl mezi teplou nebo studenou, bublinkovou nebo bez?

 

 

Voda tvoří nedílnou součást lidského těla, uvádí se až 70 %. Už z tohoto čísla můžeme odvodit, že voda fungování našeho těla významně ovlivňuje. Společně s Tomášem Mojžíšem, sportovcem, který své nabyté zkušenosti převádí i do běžného života a zabývá se nastavením mysli nejen v tréninku, ale i mimo něj, odpovíme na základní otázky kolem vody.

Kolik vody denně bychom měli vypít?

“Na optimální přísun vody denně existuje řada jednoduchých vzorců, které jsou různě závislé na hmotnosti člověka. Jeden z nich je: hmotnost v kg x 0.033. Výsledek je ale odhad. Samozřejmě záleží na naší aktivitě, vnějším a vnitřním stresu a mnoha dalších faktorech. Důležitá je pak i kvalita vody. Kvalita rozhoduje o tom, jak dlouho je tělo schopné vodu udržet, aby zjednodušeně řečeno pouze neprotekla.”
 

Ochucené vody

“Podle mě největší nesmysl. Ochucená voda tělo vůbec nehydratuje, právě naopak. Na lahvích může být z hlediska marketingu nalepeno cokoli s lákavým sloganem či fotkou, ale realita je, že jedině průzračná čistá voda s dostatečnou mineralizací a pH (alespoň 7) je to nejlepší a nejlépe funguje na naše tělo.”

Ideální voda

“By měla mít minimálně 300 mg/L pevných rozpustných látek a jak jsem zmiňoval pH minimálně 7 a pak se můžeme bavit i o čistotě - odkud voda pochází a kde byla skladována.”

Bublinky

“Pokud se jedná o přírodně perlivou vodu, jako je třeba Vincentka, tak pokud to s ní nepřeháníme, jako se vším, není na škodu si ji občas dopřát. Obecně uměle přidávané bublinky jsou nesmysl. Bonus bublinek, že nám na chvíli udělají blažený pocit, neznamená, že je to takto dobře pro tělo.”

Studená voda

“Když do sebe nalijeme ledovou vodu, vezme nám spoustu energie, protože tělo ji potřebuje ohřát na 37 °C. Ideální je proto voda pokojové teploty a když ji někde skladujeme, tak v temnu a chladné místnosti.“

Nikča doporučuje:

 

Autorka: Nikola Bartáková, koučka a trenérka

dny
:
hodiny
:
minuty
:
sekundy