

Váha. Slovo váha bývá občas pro někoho sprosté slovo, pro jiného každodenní rutina, měřítko, nebo jen zařízení, které nám dá určitý údaj.
Já osobně nejsem zastánce vážení a odvažování potravin, natož škatulkování lidí podle váhy a naměřených kilogramů. Ráda používám větu: “Nevažte se, měřte se!”


Už je všeobecně známo, že i hodnota BMI je hodnota neadekvátní a ne vždy odpovídá nebo škatulkuje správným směrem. Stejně tak je tomu i vážení na kilogramy, protože např. máme vedle sebe dva jedince-sportující dívku 60 kg a dívku o stejné váze, která absolutně nic nedělá a životospráva je také dost na hraně. Správně jste vydedukovali, že tělo sportovce bude mít absolutně jiné proporce a tvar než tělo nesportovce.
Pokud se z ničeho rozhodnete cvičit, protože chcete zhubnout, často za mnou holky chodí, že ručička na váze stoupá nahoru, místo aby klesala. Přichází fáze demotivace, protože přeci začaly makat, ale váha narůstá. Další důvod, proč na kila nehledět. Kdybychom je totiž postavili třeba na tanitu, která zaznamenává i tuk a svaly, viděli bychom změny. A to v poměru. Svaly jdou obvykle nahoru a hodnota tuku dolů. Svaly všeobecně na sebe vážou vodu a jsou těžší než tuk a tak není divu, že po tréninku narůstá i hodnota kilogramů. Nebojte, není tomu tak do nekonečna, a jednoduše až si tělo zvykne a vše se stabilizuje, půjde i váha dolů.


Na trhu naleznete v dnešní době nespočet vah, které vám poskytnou komplexní měření těla a hodnoty jako jsou: tuk, svaly, kosti, voda aj. Existuje řada metod, jak zjistit složení těla od podvodního vážení, přes měření na INbody, tanitě, kaliperu aj. Pro domácí orientaci určitě postačí základní chytrá váha.
Na závěr je důležité poznamenat, nebuďte otrokem váhy a měření, dejte hlavně na svůj pocit. Často je na oko pro někoho krásné, že má nízkou procentuální hodnotu tuku, ale nikdo neřeší, že slečně je zima, nemá menstruaci a trpí i dalším nekomfortem.

Nikča doporučuje:
Autorka: Nikola Bartáková, koučka a trenérka