Vlastní tělo jako nejlepší posilovna

Za poslední rok se se cvičením s vlastní vahou těla roztrhl pytel. Možná tomu nahrál i fakt, že posilovny a fitka byly převážně zavřené. Cvičení s vlastní vahou je pro tělo tou nejpřirozenější činností. Abychom i v běžných denních činnostech byli funkční a efektivnější je tu trend takzvaných funkčních tréninků. Jedná se o druh tréninku, kdy vykonáváme jak sportovní, ale i denní pohyby, které pak používáme v praxi (během dne např. abychom úspěšně a bez úrazu přenesli balík vody domů, bez vidiny housera nebo přetížených trapézů apod.).

 


Téměř v každém i malém městě najdeme nejrůznější workoutová hřiště, kde je lavička a hrazda nebo třeba jen klepadlo. A právě to nám může být skvělým pomocníkem v tréninku. Stále platí, že klik, dřep a shyb bohatě posílí a zaktivují naše tělo. Nemusíme vymýšlet krkolomné cviky na strojích. Na konci tréninku se nezapomeňme na nějakou hrazdu jen tak vyvěsit a uvolnit. Záda nám za to jistě poděkují.

Nejzákladnější a nejúspěšnější cviky

DŘEP

Dřep má nespočet variant a je jedním z velice variabilních cviků. Zadepovat si můžete kdekoli a kdykoli. K jeho provedení, kromě správné techniky nepotřebujete nic. Dřepy je ideální různě střídat - na široko, na úzko, sisi dřepy, spartakiádní dřep, dřep na labilní ploše aj. Pokud jste už profíci ve dřepech, jemožné přidat různé pomůcky něbo záteže jako je např. thera band, činky aj.

KLIK

Stejně jako dřep i klik má mnoho podob a variant. Klik není cvik, kde aktivujeme pouze prsní svaly, ale i zde nám pracuje kompletně celé tělo. Stejně tak i core, zádové svaly aj. U kliku bych dodržovala zásadu: “Méně je někdy více”, takže bych provedla raději precizní dámský klik s koleny na zemi, než pánský s prohnutými zády. 

SHYB

V minulosti patřil shyb mezi základní dovednosti každého žáka. V dnešní době se tleskám těm, co ho dokáží. Pokud nezvládnete shyb, tak je pro záda skvělé se klidně jen vyvěsit a uvolnit. Páteř se tím krásně napřímí a protáhne. 
 

Jak si efektivně zasportovat v přírodě?

BĚH

Nejlepší běhání je určitě po změkčeném terénu, ideálně v lese. Do lesa nepotřebujete ani sluchátka do uší a můžete poslouchat zpěv ptáků a zvuky přírody – je to skvělé pro vyčištění hlavy. A pokud chcete zrychlovat, zlepšovat kondici nebo třeba hubnout, nezapomeňte přidat i nějaký ten kopec nebo schody. Já osobně jsem velký fanda schodů. Stačí 20-30 minut vybíhání, vyskakování apod. a jdete domů se skvěle odmakaným tréninkem.

LAVIČKA

Lavička může být taky skvělým pomocníkem v tréninku. Výstupy nebo výskoky na lavičku vám zvednou nejen tepovku, ale i zadek. :-) Zároveň vám bude skvělou oporou při kliku, kde si můžete nastavit různé obtížnosti tréninku. 

Pamatujte, že poctivý trénink nemusí trvat hodiny. Dokonce ani nemusí být sestaven z těch nejnáročnějších varinat cviků. Stačí klidně jen 30 minut. Důležité je, aby nebyl monotónní a hlavně vás bavil vás.

Nikča doporučuje:

Thera-Band Posilovací guma 12,5 cm x 2 m
Thera-Band
Thera-Band Posilovací guma 12,5 cm x 2 m
pozítří u vás

 

Autorka: Nikola Bartáková, koučka a trenérka