Doprava ZDARMA od 1 500 Kč | 2 měsíce na vráceníZákaznický servisinfo@prozdravi.cz|+420 468 006 311
0
0
Osladím si život zdravě
Osladím si život zdravě

 

 

Sladká chuť je extrémně návyková. Ne nadarmo se o bílém cukru říká, že je drogou nové doby. Právě cukr často používáme k dochucování pokrmů, pečení, do omáčkám apod. Existují ale i zdravé alternativy? Vždyť v dnešní době je na trhu nespočet lahviček, které na nás z regálu doslova křičí, že zajistí sladkou chuť a mají nízkou energetickou hodnotu.

Osladím si život zdravě

Pokud mohu za sebe doporučit, vyhnula bych se různým chemickým koktejlům ala flavor drops kapičky apod., které sice mají 0 kcal, ale bohužel ze zdravotního a výživového hlediska nám nic závratného nedodají. Stejně tak už je naštěstí pasé používání umělých sladidel, přestože je najdeme v mnoha cukrovinkách a light produktech, kterým je lepší se vyhýbat. 

 

Nejen teď v předvánočním čase můžete vyzkoušet například panelu. Panela je sušená šťáva z cukrové třtiny. Má krásnou zlatavou barvu, díky čemuž pokrm i obarví a má lahodnou lehce oříškovou chuť. Vyzkoušet můžete i xylitol a stévii, které nezvedají hladinu glykémie a jsou vlastně přírodními sladidly. Nejlepším sladidlem ale stále zůstává kvalitní med, který navíc obsahuje i mnoho vitamínů a minerálů. Na trhu naleznete i datlový cukr, datlový sirup nebo javorový sirup, kokosový cukr a mnoho dalších sladidel, které můžete vyzkoušet a ochutnat.

 

Pamatujte, že do buchet, které konzumujeme občas, je lepší dát klasický cukr a potom si víc zasportovat, než využívat různé kapičky a umělé náhražky cukru, které jsou absolutně nepřirozené a se “skutečnými” potravinami nemají nic společného. 

Tip na závěr:

Věděli jste, že u malých dětí, vzniká závislost na cukru až 10x rychleji než u dospělého?

 

Jeden mýtus na závěr: Hnědý cukr je lepší než bílý
Bohužel tomu tak úplně není. Jediný rozdíl mezi nimi je ten, že hnědý cukr je podstatně méně zpracovaný než ten bílý a obsahuje trochu melasy, která je zdrojem vitamínů a minerálů. Je to ale tak maličké množství, že je to až zanedbatelné. Do zdravého jídelníčku opravdu nepatří.

 

Autorka: Nikola Bartáková, koučka a trenérka