Jak o svátcích nepřibrat

 

Vánočních svátků se děsí nejeden z nás. Žádné obavy, stále platí jedno zlaté pravidlo, a to 80/20. Jednoduše řečeno, pokud jíme z 80 % dobře a z 20 % hřešíme, nic se nestane.

Dopřejte o Vánocích chuťovým pohárkům bez výčitek, na co mají chuť. Pokud si všechny laskominy vyčítáme, dostáváme mysl a tím i tělo do stresu, vyplavuje se řada stresových hormonů jako např. kortizol. Potom by byl zázrak, kdyby se něco neuložilo.

Na návštěvu k příbuzným v docházkové vzdálenosti jděte jednoduše pěšky. Nebraňte se přirozenému pohybu. Pokud zbude čas, využijte ho aktivně. Vyrazte sáňkovat, na běžky, nebo se proběhněte po křupajícím sněhu. Zařaďte nějakou novou tradici. My se každoročně chodíme na Štědrý den projít k vánočnímu stromku (pokud podmínky dovolí, tak běžíme). Není nic lepšího než strávit čas na čerstvém vzduchu, když jsou oblíbená fi tka, bazény a jiná sportoviště přes svátky zavřená.

Tip na závěr:

Odlehčete jídla na štědrovečerním stole. Zkuste majonézu nahradit jogurtem, řízky místo smažení na pánvi upečte v troubě, bílou mouku nahraďte špaldovou a cukr medem. Existuje nespočet zdravých a chutných receptů na vánoční stůl. Hlavně nezapomeňte, že po Novém roce bude dalších 364 dnů, kdy budete moct ladit formu k dalšímu stromečku.

 

Autorka: Nikola Bartáková, koučka a trenérka