Jak je to s tím lepkem
Jak je to s tím lepkem

 

 

Lepek je jedním z nekonečných témat ve způsobu stravování. Neustále ze všech stran slyšíme, jak je lepek škodlivý. Ale jen malá skupina lidí je na lepek přecitlivělá a trpí intolerancí a musí ho ze své strany zcela vyřadit. Máme se lepku opravdu vyhýbat i my ostatní?

Jak je to s tím lepkem

Všude kolem nás je pečivo na každém rohu, obiloviny patří mezi hlavní zdroje příjmu potravy a nejdeme je v různých podobách jako jednu z nejčastějších druhů příloh. Proč nám ale podle mnohých v dnešní době lepek tak moc škodí? Kde je zakopaný pes? Uvedu vám zde jeden příklad: rohlík. Poctivý rohlík se před 40 lety vyráběl ze 4-5 základních surovin (mouka, kvásek, voda a trochu soli), ale ten dnešní rohlík je minimálně ze 30 různých ingrediencí a s těmi naše tělo potom bojuje. I pšenice bohužel prošla vývojem a již se nepěstuje na kvalitu, ale kvantitu. Bohužel i nutriční hodnota pšenice se změnila.

 

Největším problémem dnešní doby je ale fakt, že většina populace se právě lepkem doslova přejídá. A to může často vést k nárůstu váhy. 

 

Mým největším doporučením, pokud nemáte intoleranci, je lepek omezit, nikoliv úplně vyřadit. Pohrát si s přílohami, které mohou být pestré, ale i chutné. Vybrat z alternativních zdrojů, jako je například bulgur, quinoa, pohanka, čočka, fazole a jiné luštěniny. Pokud budete zásadním způsobem zasahovat do své stravy, vždy je lepší konzultovat to s odborníkem. Vyřazením obilovin bez adekvátní náhrady zmizí z jídelníčku velké množství energie, hrubá vláknina a celá řada minerálních látek a vitamínů, které potřebujeme pro optimální fungování organismu.

Tip na závěr:

Nahraďte chléb ze supermarketu kváskovým žitným chlebem nebo si ho doma i sami upečte. Poctivý chléb vydrží čerstvý, zabalený do utěrky, i týden a co víc, rozhodně nezatíží váš organismus tolik jako polotovar z obchodu. 

 

Na závěr snad jediné! Zkuste více číst etikety a koukejte, kde všude lepek najdete. Často bude překvapeni.

 

Autorka: Nikola Bartáková, koučka a trenérka