Energie, spánek a stres
Tomáš Mojžíš

 

Rozhovor s Tomášem Mojžíšem

 

Spánek je v dnešní době často opomíjen. Možná je lepší rovnou napsat, že ho nevnímáme jako důležitý, dokud opravdu nepadneme vyčerpáním a tělo si samo neřekne STOP. Já vyzpovídala Tomáše Mojžíše, bývalého profesionálního hráče hokeje, který by o únavě z tréninků, zápasů apod. mohl napsat nespočet knih. Díky bohatým zkušenostem má celostní pohled na tělo a jeho vnímání, což se snaží naučit i lidi kolem sebe. 

Co nám podle tebe dává největší nebo nejvíce energie?

Podle mě nám nejvíce energie dodává kvalitní spánek. Když to přirovnám k automobilu, tak taky nepojede na prázdnou nádrž, což je palivo = potrava a bez oleje = hydratace, také ne. Takže všechno se vším souvisí, ale spánek bych dal na první místo. Samozřejmě, že bez spánku přežijeme daleko déle než bez vody a jídla. Ale otázkou je, v jaké kvalitě a jak dlouho? Dřív nebo později dojde k selhání nějakého orgánu, protože tělo a mysl nemá šanci regenerace - obnovy, ke které dochází právě ve spánku.

Lze spánek, jeho deficit, dospat?

Pokud někdo pracuje dlouho do noci a pak dohání spánkový deficit ranním dospáváním, tak se okrádá o velice důležitou část spánku. Až 70 % celkového denního množství růstového hormonu se vylučuje cca 2 hodiny po usnutí, ideálně je to mezi 23 a 24 hodinou. V této době dochází díky hormonu k nejvýraznější fyziologické obnově tkání. 

Je jedno v kolik hodin si jdeme lehnout?

V kolik chodit spát? Jak už jsem se zmínil, je to hodně o hormonech, které jsou v nás naprogramovány od pradávna, to znamená, že když zapadne sluníčko, tak bychom se měli chystat ke spánku, nejpozději 22:30 a ráno s ním vstávat.

Kvalita vs. Kvantita spánku?

Opět velice individuální. Ale pokud jdeme spát v 1 v noci a spíme třeba do 9 a pořád splňujeme nějaký průměr 8 hodin spánku, tak jsme se připravili o velkou část nejhlubšího spánku (cca od 22:00 - 2:00 ), kde nejvíce regenerujeme fyzicky, to znamená, že se nám čistí i mozek. Někomu stačí 5 hodin spánku a někomu 9 a kvalitu získáme tím, že jdeme včas spát.

Jak podpořit kvalitu spánku?

Největším zabijákem spánku je světlo, takže zatemnění a omezení modrého světla ve večerních hodinách je klíč. Světlo je vnější vliv a vnitřním vlivem je stres, takže neřešit nic náročného před spaním a pracovat celkově s mírou stresu v těle.

Pro podporu spánku doporučujeme:

Pro Relax 60 kapslí
BestsellerVýhodné
Natural Medicaments
Pro Relax 60 kapslí
do 29.4. u vás

 

Autorka: Nikola Bartáková, koučka a trenérka