Vitamíny a minerály: Jak na správnou funkci našeho organismu

Zdraví máme jenom jedno. A aby nám dlouho vydrželo, musíme být zadobře s vitamíny a minerály. Tyto nezbytné složky potravy v našem těle zajišťují přeměnu potravin na energii, podporují imunitní systém, pomáhají nám zbavovat se škodlivin i bojovat se stářím. Zaslouží si speciální pozornost, a proto jsme se dnes vitamínům, minerálům, omega mastným kyselinám i stopovým prvkům jaksepatří podívali na zoubek.         

Vitamín C
Vitamín D
Vitamín B
Koloidní vitamíny a minerály
Liposomální vitamíny a minerály
Minerály a stopové prvky
Omega 3, 6, 9 mastné kyseliny
Koenzym Q10
Multivitamíny

Ty nejlepší vitamíny z naší nabídky

Cemio
Pharma Activ
Nef de Santé
GreenSwan
Terezia
Nupreme
Bears With Benefits
Topvet

Nejčastěji chybějící vitamíny

Málo „céčka“ – jarní únava

Nedostatek vitamínu C se projevuje častými modřinami, krvácením dásní při čištění zubů, špatně se hojícími ranami, záněty sliznic, hemoroidy či křečovými žílami. Nejčastěji se ale snížená denní dávka vitamínu C podepisuje na naší vitalitě – jsme unavení, nemůžeme se soustředit a míváme depresivní náladu. To pak svádíme na jarní únavu. Přitom by stačilo si dát k svačině mandarinku. Nebo raději červenou papriku, šípek, černý rybíz, které ho obsahují daleko více. Zvýšit denní dávku „céčka“ by měli především kuřáci, těhotné a kojící ženy a samozřejmě nemocní, zejména ti, co užívají acylpirin, neboť ten zvyšuje jeho vylučování.

Vitamín C
Vitamín D

Vitamín D – chybějící sluníčko

Vitamín D, který přirozeně můžeme čerpat ze slunečních paprsků, nám chybí ve velké míře nejen přes zimu, ale zdravotnické průzkumy překvapivě mluví i o tom, že jeho nedostatkem trpíme často i v létě. Důvodem je snížený pohyb venku, většinu dne prosedíme v budovách, děti ve škole a dospělý zas v kanceláři. Nedostatky vitamínu D se projevují na našich kostech, u dětí to může vést dokonce ke křivici, u dospělých k osteoporóze. Všeobecně se ale nedostatek „slunečního vitamínu“ prokazuje na častých zlomeninách, ke kterým hojně dochází právě v zimě. Od května do září se tedy dá říci, že nám bude stačit 20 minut nahřívání na sluníčku, ale od října do dubna je potřeba ho suplementovat. A u malých dětí do 3 let je třeba užívat vitamín D v kapkách celoročně.

B9 a B12

Vitamínů B je celá řada a je tak velmi komplikované pouhým pozorováním zjistit, který konkrétní vám chybí. Proto i řada doplňků stravy nabízí přímo celé spektrum vitamínu B. Obecně se ale dostaneme k tomu, že nejproblematičtější je vitamín B9 a B12. Hladinu vitamínu B9 neboli kyselinu listovou by si měli hlídat především těhotné ženy nebo ještě lépe ženy plánující početí. Kyselina listová má vliv na vývoj plodu, a to konkrétně na nervovou soustavu. Doporučováno je i zvýšený příjem během kojení.Další ohroženou skupinou jsou osoby stravující se výhradně rostlinně. Vegetariáni a vegani trpí na sníženou hladinu vitamínu B12. Ten se vyskytuje v živočišné stravě, konkrétně v mase, mléku a vajíčkách. Z tohoto důvodu je třeba, aby vegani, kteří nejedí ani vejce a mléčné produkty ho suplementovali.

Vitamín B
Vitamín K2 MK7 + D3 OLIV 60+15 tobolek
Bestseller
Pharma Activ
Vitamín K2 MK7 + D3 OLIV 60+15 tobolek
zítra u vás
Vitamíny v akci
Vitamíny - bestsellery
Vitamíny pro děti
Všechny vitamíny a minerály