Alergie jsou velké téma především proto, že umí potrápit nejednoho z nás. A to nejen jarní pylová alergie, ale i různé další druhy. Patří sem alergie na prach, roztoče, srst zvířat i potravinové alergie, kde základním zástupcem je lepek a laktóza. Pojďme se podívat blíže na jednotlivé druhy alergií a na způsoby, jak si od nich efektivně ulevovat.

Pylová alergie a jak na ní
Pyly nás obtěžují nejen na jaře, ale po většinu roku. Pylová sezóna totiž v našem podnebném pásmu trvá až 10 měsíců. Na začátku jara je ve vzduchu pyl stromů a keřů, na přelomu jara a léta převažuje pyl travin a obilovin a v období vrcholícího léta a časného podzimu pyly bylin a spóry plísní. Pylovým alergikům pomůže pylový kalendář.
Jak se pylová alergie nejčastěji projevuje? Alergickou sennou rýmou a kýcháním, záněty spojivek, podrážděnýma očima případně zalehlýma ušima. Při akutní alergii nejčastěji sáhneme po antihistaminikách z lékárny. Velkými pomocníky v domácnosti mohou být čističky vzduchu.
U alergií je velmi důležité zaměřit se také na náš jídelníček a psychiku. Dnes je již vědecky dokázáno, že velká většina našeho imunitního systému (tedy i ochrany před alergiemi) sídlí v našich střevech. Jejich zdraví a pohoda by tedy pro každého z nás mělo být velmi důležité. Dopřejme jim kvalitní výživu a probiotika.

Co jsou to zkřížené alergie
Už jste o tom slyšeli? U některých alergiků se objevuje tzv. zkřížená alergie. Když vás například trápí alergie na určité pyly, můžete mít zároveň alergii na určitou potravinu. Například u alergie na pyl břízy je časté spojení s alergií na jablka, lískové ořechy a podobně. Imunitní systém zkrátka reaguje na určité látky v potravinách, které jsou svou strukturou bílkovin podobné pylům.
Po pozření takové potraviny pak často dochází k otoku úst a jazyka, případně hrtanu, jícnu či žaludku. Běžně se také objeví kopřivka a v nejhořích případech může nastat anafylaktický šok.
Nejčastější zkřížené alergie jsou:
- alergie na břízu, lísku, olši + alergie na lískové ořechy, jablka, nektarinky, třešně, kiwi...
- alergie na pelyněk + alergie na kořenovou zeleninu,
- pyly trav a obilovin + alergie na obilniny (pšenici, ječmen, žito,...), sóju, hrách, pistácie...
- alergie na roztoče se může křížit s alergií na korýše.
Zkřížených alergií bychom našli daleko více. Je důležité pozorovat a poslouchat své tělo a jeho signály.

Silný a odolný imunitní systém je v prevenci alergií velmi důležitý. Další užitečné tipy najdete pod následujícím tlačítkem.