Věříme, že cesta k našemu zdraví vede přes celostní přístup, a to nejen s ohledem na své tělo, ale i prostředí, ve kterém žijeme. Snažíme se jíst zdravě, pleť ošetřovat přírodní kosmetikou a  neutíkat do lékárny se sebemenším neduhem, protože přeci do sebe nechceme neustále ládovat tu chemii. A přitom ten paradox - zrcadlo leštíme okenou, nádobí jarem a zašlé spáry savem. Tudy cesta ke zdraví rozhodně nevede. A přitom je to tak jednoduché. Stačí uklízet bez chemie - jen se třemi pomocníky, které doma najde každý - jedlá soda, ocet a kyselina citronová.

Zkuste to s námi. Začít můžete opravdu kdykoliv.

Základní NON TOXIC pomocníci

Na úklid domácnosti toho opravdu moc nepotřebujete. Vystačíte si pouze se 3 základními surovinami jako je bílý ocet, kyselina citronová jedlá soda.  Pokud ale non toxic úklid domácnosti berete vážně, tak určitě budete potřebovat i esenciální oleje na provonění domácnosti, peroxid vodíku na skrvny a také prací sodu přírodní mýdla na výrobu vlastních pracích prášků a mycích prostředků na nádobí. 

Udělejte malou změnu pro své zdraví - vyhoďte chemii z koupelnových skříněk a nahraďte je vlastními čističi. Je to opravdu jednoduché.

PRANÍ PRÁDLA

PRACÍ PRÁŠEK: jednoduše smíchejte sodu na praní (soda bicarbona) s mýdlovými vločkami v poměru 4:1. Vločky lze zakoupit již hotové nebo musíte ručně nastrouhat marseillské mýdlo. Promíchejte a skladujte v uzavřené nádobě bez přístupu vzduchu. Dávkování 2-3 lžíce na 5 kg prádla.

PRACÍ GEL: do horké vody (10 l) vmíchejte 250 g mýdlových vloček a 250 g sody na praní (soda bicarbona). Míchejte dokud se vše řádně nerozpustí. Dávkování v poměru 250 ml na 5 kg prádla.

AVIVÁŽ: smíchejte ocet s převařenou či destilovanou vodou v poměru 1:1 a následně do něj přikapejte několik kapek oblíbeného esenciálního oleje. Dávkování 2 lžíce na 5 kg prádla.

ODSTRAŇOVAČ SKVRN: 300 ml 3% peroxidu vodíku smíchejte s 1 lžičkou jedlé sody a 1 lžičkou mycího prostředku na nádobí. Vše přelejte do lahvičky s rozprašovačem. Pak už jen stačí nastříkat na skvrnu a vyprat. Odolnější skvrny nechte před praním chvíli působit.

MYTÍ NÁDOBÍ

DOMÁCÍ MYCÍ PROSTŘEDEK: 50 g nastrouhaného přírodního mýdla nechte rozpustit v 500 ml horké vodě a poté přidejte lžičku sody na praní. Dodržujte přesný poměr a míchejte opravdu v horké vodě, aby nevznikly sraženiny.

TABLETY DO MYČKY: smíchejte 1 hrnek jedlé sody s hrnkem kuchyňské soli, přidejte 1/2 hrnku kyseliny citronové a vše zalijte hrnkem vody. Napěchujte vzniklou směs do formičky např. od ledu, nechte zatuhnout a pak vyklopte. Skladujte v uzavřené nádobě, aby se tam nedostala vlhkost.

DEZINFEKCE HADŘÍKŮ A HOUBIČEK: do nádoby nalijte 200 ml 3% peroxidu vodíku, k tomu přisypte 2 lžíce jedlé sody a dolijte horkou vodou. Houbičky s hadříky nechte nějaký čas odmočit. Můžete tam přidat i dřevěné nádobí jako vařečky a obracečky. 

KOUPELNA & WC

VODNÍ KÁMEN: Vodní kámen usazený na bateriích, ve sprše, ve spárech či na WC, s tím vším si poradíte zlatou kombinací bílý ocet a jedlá soda. V 1 l horkého octa nechte rozpustit 3 lžíce jedlé sody. V případě silných nánosů namočte do roztoku hadřík a ten položte na požadované místo a nechte působit klidně hodinu, teprve poté dočistěte.

SPÁRY: Zašlé spáry na podlaze vyčistíte spolehlivě pastou umíchanou z peroxidu vodíku a jedlé sody.

WC: Vyrobte si vlastní tablety na čistění wc v tomto poměru 1 hrnek jedlé sody, 1/4 hrnku kyseliny citronové, pár kapek esenciálního oleje a pár kapek jaru. Vše smíchejte a směs napěchujte do formiček na led. Nechte minimálně 2 hod vyschnout. Hotové tablety skladujte v suchu v uzavřené nádobě. Při čištění stačí vhodit do wc, vyčistit štětkou a spláchnout.

ZRCADLO/ SKLO VE SPRŠE: Postříkejte sprejem utvořeným z vody a octu, doplněný o voňavý éterický olej. Vydrhněte houbičkou, osprchujte a poté doleštěte.

PRAČKA: Smíchejte vodu s octem do rozprašovače a tímto vyčistěte vnitřek pračky (buben, dvířka, gumu). Poté nasypte jedlou sodu do bubnu i mezi gumu, která je kolem dvířek. Spusťte program na vysoký stupeň, ideálně na 90. Nezapomeňte vydezinfikovat i dávkovač na prací prášek, nalít do něj ocet a spustit vysoký program.

SUŠIČKA: Vnitřní prostor vydezinfikujte prostředkem smíchaným kombinací ocet a voda. Vyčistěte prachový filtr, vylijte kondenzační nádobku po každém cyklu a nezapomínejte i na pravidelné čištění spodního filtru.

KUCHYŇ

MASTNÉ POVRCHY: Ideální kombinací je bílý ocet, voda a pár kapek esenciálního oleje. A pokud je například varná deska hodně zanešená vyzkoušejte ji posypat nejprve jedlou sodou a následně zakápnout jarem a bílým octem. Po chvilce působení stačí už jen setřít. Tímto způsobem můžete ale i vydrhnout nerezové rošty z trouby nebo sklo v troubě.

VARNÁ KONVICE: Do konvice nasypte 1 lžičku kyseliny citronové, přilijte vodu a nechte převařit.

LEDNICE: Lednici vydezinfukjte přípravkem voda + bílý ocet. I mrazák je potřeba čas od času vyčistit a odmrazit. Po vypnutí a vyjmutí potravin do mrazáku vložte mísu s horkou vodou, led se roztaje obratem. Poté už jen vše vydezinfikujte univerzálním čističem (ocet+voda+esenciální olej).

MYČKA:  Myčku čas od času pročistěte vložením misky s bílý octem a půlkou citronu. Pak už jen stačí zapnout na nejvyšší teplotu.

MIKROVLNKA: Stačí jen do mísy nalít bílý ocet, do něj vložit pár plátků citronu a pustit troubu na pár minut. Mastnota sama pustí, stačí ji pak jen otřít hadříkem.

DALŠÍ VYCHYTÁVKY

UNIVERZÁLNÍ ČISTIČ: Na mytí podlahy a jakékoliv čištění povrchů stačí smíchat vodu s bílý octem a přidat na provonění pár kapek esenciálního oleje.

MYTÍ OKEN: Do kbelíku si naředíme ocet s vodou a můžeme přikápnout esenciální olej na provonění. Přelijeme do rozprašovače. 

SKVRNY NA GAUČI: 300 ml 3% peroxidu vodíku smíchejte s 1 lžičkou jedlé sody a 1 lžičkou mycího prostředku na nádobí. Vše přelejte do lahvičky s rozprašovačem. Pak už jen stačí nastříkat, chvilku nechat působit a poté umýt vodou. 

UCPANÝ ODPAD: Do odpadu nasypte jedlou sodu, zalijte octem a nechte chvíli problublat. Poté zalijte horkou vodou. 

ZATUCHLÉ KOBERCE: Smíchejte 1 hrnek jedlé sody s 20 kapkami éterického oleje, vysypte na koberec a nechte cca 30 min působit. Poté vyluxujte.