Kam nechodí slunce, chodí lékař. Milujeme chvíle na sluníčku, když políbí naši pokožku a dodá ji bronzovou, zářivou barvu. Aby tomu tak skutečně bylo a abychom se nespálili jako rajče, je potřeba myslet na kvalitní péči - jak vnitřní, tak vnější. Prozradíme vám, jaké doplňky stravy před létem zvolit a čím se v horkých, slunečných dnech mazat. Myslíme i na děti, jejichž pokožka potřebuje obzvlášť citlivou péči.
Jak vybrat opalovací krém
Opalovací krémy nás nejen ochrání, ale ty nesprávně zvolené mohou bohužel uškodit. Komerční opalovací krémy mívají lákavý obal a to je asi tak všechno. Obsahují totiž chemickou nálož konzervačních látek, syntetických vůní, chemických filtrů, hliníku a dalších látek, které nemají na naší kůži co dělat - skrze kůži se dostávají do těla a páchají neplechu. Při koupání se částečně smývají a věřte nám, že ani mořské živočichy rozhodně nepotěší.
Bezpečný opalovací krém obsahuje minerální filtry. Ideálně vybírejte krém s oxidem titaničitým nebo s oxidem zinečnatým. I další složky by měly být přírodní.
A jaký zvolit ochranný SPF faktor? Mezi jednotlivými faktory nemusí být zase takový rozdíl. Pokud vylezete na sluníčku poprvé v sezóně, zvolte raději SPF 30 nebo 50, pokud už jste alespoň trošku opálení, můžete zvolit i nižší SPF. Na sluníčku nebuďte přes pravé poledne a střídejte slunění se stínem.

Doplňky stravy pro krásné opálení
Pokožka se na sluníčku rychleji vysušuje a následně může docházet k jejímu stárnutí. Ideálně ještě před letní sezónou myslete na výživu pleti zevnitř a dodejte jí všechny potřebné látky, které pro zdravé a bezpečné slunění potřebuje.
Jako základ můžeme jmenovat beta-karoten, který zamezuje působení volných radikálů a napomáhá zpomalovat proces stárnutí. Jedná se o přírodní barvivo, jehož štěpením vzniká vitamín A.
Vitamín E může ochránit pokožku před škodlivými vlivy. Jedná se o vitamín rozpustný v tucích.
Vitamín C se podílí na mnoha procesech v těle, důležitý je také pro tvorbu kolagenu.
Pro naši pleť jsou důležité také aminokyseliny, zejména pak omega-3 mastné kyseliny. Vždy myslete na pestrý jídelníček a zvýšený pitný režim.

První pomoc při spálení a svědění pokožky
Asi nejznámější pomocník na spálenou pokožku od sluníčka je panthenol. V produktu by mělo být minimálně 1 % kyseliny pantotenové, neboli vitamínu B5. Krémy a pěny s jeho obsahem jsou chladivé a zklidňující.
Další skvělý pomocník je Aloe vera. Naše pokožka ho ocení zejména pro své hydratační a regenerační vlastnosti a obsah vitamínů. Působí i proti volným radikálům a tím pádem proti předčasnému stárnutí pokožky.
I oleje, jako například mandlový, meruňkový či arganový dokážou pokožku hydratovat a zklidňovat.
Zabrousit můžeme i do světa bylinek. Skvělá je například chladivá máta nebo zklidňující heřmánek. I zelený čaj může pomoci. Vyrobte si doma chladivý gel z aloe vera podle bylinkářky Dity Oškerové.

Naše tipy na závěr
Ještě před letní sezónou saháme po beta-karotenu pro intenzivnější letní opálení. Vybrali jsme ten od značky Unios Pharma, protože je doplněný pro pokožku důležitým vitamínem E. Kromě kůže je beta-karoten důležitý i pro náš zrak.
Na opalování jsme si oblíbili hned několik přírodních produktů. Tak třeba značka WodenSpoon se může pochlubit BIO certifikací svých opalovacích prostředků, nabízí i skvělé opalováky pro děti s UVA i UVB ochranou. Neobsahují žádné alergeny, dráždivé složky, ropné složky ani jiné sporné a potenciálně škodlivé látky. Také se nám moc líbí novinky od Attitude, zejména opalovací krémy v tyčince. Další skvělé přírodní značky nabízející opalovací prostředky jsou Alphanova, pocházející z Francie a nebo Eco Cosmetics.
Po opalování často saháme po panthenolu, nejznámější je ten od značky Dr. Muller a nebo Simply You. Chladivě a regeneračně působí také skvělé Aloe vera, například od značky Fytofontana.