Principy ochrany soukromí na Prozdravi.cz

Prozdravi.cz se vám snažíme přizpůsobit na míru. Na základě vašeho chování na webu personalizujeme jeho obsah a zobrazujeme vám relevantní nabídky a produkty. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ nebo do prostoru mimo lištu souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit veškerá nastavení v Nastavení soukromí

Doprava ZDARMA od 2 000 Kč  | 2 měsíce na vrácení
Zákaznický servis  [email protected] | +420 468 006 311
Menu

Poznejte strukturu a specifika pleti a vlasů

Struktura kůže Kůže se skládá ze tří funkčních vrstev: epidermis, dermis a hypodermis.

schéma pleti EPIDERMIS – vnější, ochranná vrstva kůže. Je průsvitná a neobsahuje cévy. Kyslík a výživu si bere z hlubších vrstev kůže. Tato vrstva je velmi slabá, tudíž je citlivá a náchylná k tvorbě vrásek. V této vrstvě se rodí nové kožní buňky, které pak chrání kůži před ztrátou hydratace a poškozením zevními vlivy. Buňky jsou u mladší kůže nahrazovány každých 15 – 30 dní. Jak stárneme, tak se tento proces zpomaluje až na dvojnásobek.

DERMIS – prostřední vrstva obsahující kolagen a elastin, jež dodávají kůži její tvar, formu a pružnost. Kolagen a elastin v mladé, zdravé kůži se neustále obnovují. Proto se dětská kůže vrací zpět do původního tvaru, aniž by tvořila vrásky.

HYPODERMIS – vrstva, která je tvořena tukovými buňkami a houbovitou pojivovou tkání. V této vrstvě jsou tukové buňky shlučené do tukových lalůčků, které jsou propojeny speciálně uspořádanými kolagenními vlákny, tvořícími přepážky mezi jednotlivými lalůčky. Tuková tkáň je zásobena velkým množstvím krevních cév. Počet tukových buněk v této vrstvě je v různých částech těla různý (rozložení tukových buněk se u mužů a u žen liší; ženy mají tendenci ukládat více tukových buněk na stehnech a na bocích, zatímco muži kolem pasu). Čím pokožka stárne, tím ubývá i vaziva v této vrstvě.

Kůže vytváří celý zevní povrch těla. Je s tělem pevně spojena, současně je však roztažitelná a poddajná. V dermatologii běžně používáme termín kůže, v kosmetice hovoříme o pleti. Kůže je nejen obalem, ale také důležitým orgánem lidského těla s bezpočtem pro život nezbytných funkcí. Izoluje nejen od zevního prostředí, ale reguluje i tělní teplotu  a chrání před škodlivým působením bakterií nebo UV záření.

Je Vaše pleť hebká a zdravá? Nebo vás rozčiluje neustálý lesk na čele, pupínky či suché šupinky a rychle vznikající vrásky? Záleží na tom, jaký typ pleti jste zdědily a jak se o ni staráte. Jen málo lidí má zdravou a bezchybnou pleť. Jemná a čistá dětská pleť se v období dospívání proměňuje a začínají se projevovat různé nedostatky. Velmi často se kolotoč potíží nezastaví ani po pubertě. Nejen hormonální nerovnováha, ale také znečištěné životní prostředí přispívá velkou měrou k tomu, že pleť není taková, jakou byste si přály.

Mnoho žen používá nevhodné kosmetické přípravky, protože neznají svůj typ pleti. Nevhodné krémy mohu způsobit nepříjemné alergické reakce. Vyberte si proto správné pomocníky. Máme rady pro všechny typy pleti, ať je mastná, suchá, smíšená nebo normální. Používat tu správnou kosmetiku se totiž vyplatí.

Když pochopíte, jak kůže funguje, budete vědět, jak se o ni starat.

Mužská pleť
Mužská kůže je o 20 % silnější než ženská. Zadržuje větší množství vody a vyžaduje větší energetický přísun. Je bohatší na kolagenová vlákna, proto stárne odlišným způsobem a později. Má více mazových žláz, které produkují až 2x více séba, díky tomu je přirozeně mastnější, lesklejší a má více sklonů k nedokonalostem. Protože je kožní bariéra pravidelně narušována holením, je mužská pleť citlivější.

Struktura vlasu

Vlas vyrůstá z vlasové cibulky (folikulu). Do folikulu ústí vývod mazové žlázy a je k němu upnut hladký sval, který je schopný napřímit vlas. Vlas je tvořen vlasovým kořenem, který je uložen v kůži, a vlasovým stvolem, který se nachází nad kožním povrchem.

Základním materiálem, tvořícím až 95 % suché hmoty vlasu, je elastická bílkovina zvaná keratin (ve vlasových váčcích). Vysoká pevnost, tažnost a pružnost vlasu je podmíněna strukturou vlasu a uspořádáním vlasového keratinu. Vlas dále obsahuje melanin, který mu dává barvu, vodu, stopové prvky, tuky a další bílkoviny.

Na průřezu je vlas tvořen třemi základními vrstvami: kutikulou, vlasovou kůrou a dření.

schéma vlasuschéma vlasu

KUTIKULA – Kutikula je vnější vrstva obklopující vlas, která jej má chránit před možným poškozením z vnějšího prostředí. Je mimořádně pevně strukturovaná, odolává mechanickým vlivům, jako je česání a kartáčování. Zranitelná bývá kutikula výjimečně, například pokud je vlas vlhký. Kutikula také odráží velkou část škodlivých paprsků a vlasy se díky ní lesknou a vypadají zdravě.

VLASOVÁ KŮRA (kortex) – vytváří převážnou část vlasu. Záleží na ní elastičnost, pevnost tahu a síla vlasu. Skládá se z neživých protáhlých buněk tvořených hustě nakupenými vlákny, které se podélně seskupují do lamel a jsou spojeny mezibuněčným tmelem. V kortexu se nacházejí pigmentová zrna dávající vlasu barevnost.

DŘEŇ (medula) – má pro vlasy vyživovací funkci. Ovlivňuje lesk vlasů, obsahuje pigment a tvoří ji keratin s vysokým obsahem lipidů.

Vlasy především chrání pokožku hlavy před UV zářením, další funkcí je izolace před horkem nebo zimou a zabránění promrznutí nebo přehřátí hlavy a mozku. Vzhledem k bohatému nervovému zásobení okolí kořene vlasu jsme schopni cítit, pokud se s vlasy pohybuje, nebo cítíme bolest při vytržení vlasu. Zdravé vlasy jsou vnímány jako důkaz krásy, dodávají nám dobrý pocit přitažlivosti. I když jsou nejnápadnější vlasy na hlavě, neměli bychom zapomínat, že kštice tvoří jen část lidského vlasového porostu. Mezi vlasy totiž patří také jemné téměř neviditelné chloupky po celém těle a do skupiny vlasů se zahrnují i vousy, řasy, obočí atd.