Doprava ZDARMA od 1 500 Kč | 2 měsíce na vráceníZákaznický servis[email protected]|+420 468 006 311
0

„Od pondělí změním svůj život, začnu se víc hýbat, zdravě jíst, nebudu pít kávu ani kouřit…“ Známe to každý. Rozhodnutí změnit svůj životní styl přijde často velmi rychle a my se radikálně snažíme ze dne na den změnit námi zažité rituály. Často se pak stává, že jak rychle rozhodnutí přišlo, tak rychle jej vzdáváme. Nepouštějte se hned do radikálních obratů. Protože i malá změna může být velkou změnou k lepšímu. A když se to povede, je pak mnohem jednodušší pustit se do další… A tak jsme se změnili i my a budeme rádi, když inspirujeme i vás.

Tipy na duben

Kdy jindy začít měnit své zažité návyky než na jaře, kdy se vše nově probouzí k životu? Nastartujte svou jarní očistu těla i mysli třeba některou z našich malých jarních změn a odstartujte tak velké věci. Můžete počkat na pondělí, na den po úplňku, na první jarní den nebo první prvosenku, kterou zahlédnete v trávě... Anebo můžete začít hned teď. Je to jen na vás. My věříme, že to společně s námi zvládnete.

 • Dám šanci přírodě a začnu s tělovými oleji.
 • Obohatím svůj jídelníček 1 doplněk stravy.
 • Zahájím jarní detox se zeleným ječmenem.
 • Auto nebo MHD vyměním za kolo nebo půjdu pěšky.

Tipy na březen

V březnu končí období zimy a pomalu se v našem těle začíná probouzet nová živoucí energie. Jaro je ve znamení elementu dřeva, který je v našem těle zastoupen játry a žlučníkem. Tyto dva orgány fungují ve vzájemné symbióze, proto jestliže jsou přetížené játra, ozve se většinou žlučník. Myslete na něj a ušetřete ho smažených jídel. Nejen žlučníku, ale celému tělu prospěje celková detoxikace těla, která odplaví všechny usazené toxiny, které se nahromadily přes zimu. Využijte už také prvních bylinek, jako je podběl lékařský, který si můžete nasušit. Čaj z podbělu tlumí kašel a podporuje vykašlávání, je účiný při nachlazení dýchacích cest a doporučit ho můžeme rozhodně pro astmatiky. Jeho sběr můžete spojit s túrou do přírody, za čerstvým vzduchem. 

 • Zaseji si řeřichu, kterou si dám na krajíci čerstvého chleba.
 • Vyrazím na túru do hor.
 • Provedu jarní detoxikaci svého těla.
 • V březnu se zaměřím dle tradiční čínské medicíny na svůj žlučník a ušetřím ho smažených jídel.

Nikola Bartáková, fitness kouč, autorka knihy Postav si svou postavu

 

"Před příchodem Emy jsem žila jen aktivním životem, zdravou stravou a trénováním. Nebyl den, kdy bych nebyla obklopena lidmi. Až nyní, když se naše rodina rozrostla, dávám veliký důraz na regeneraci, abych byla 100% funkční pro ni. Upřímně jsem moc nezvolnila, ale snažím se hledat nové cesty odpočinku, kromě spánku, kterého teď s miminkem není na rozdávání. Poprvé v životě vyhledávám klidná místa v přírodě, zajdu si na jógu a nebo usednu při svíčce s pěknou knihou. Nikdy bych neřekla, že to napíšu, ale někdy prostě jen sedím a sama si v duchu promítám náš den a zpětně se směji, co nám přinesl."

Tipy na únor

"Co si únor zazelená, březen si to hájí", praví české přísloví. A my protože ctíme tradice našich předků a snažíme se i v této době naslouchat přírodě, můžeme jen potvrdit význam tohoto poselství. Únor patřil v historii k nejtěžšímu období v roce. Zima byla stále krutá, mráz vše živé spálil a lidem postupně ubývalo ze zásob. Proto zejména v tento čas hodně lidí onemocnělo a často se z toho dostávali až s příchodem jarního slunka. To u nás je to už zcela jiné. Vše je v našich rukou. Abychom bez potíží přežili studené zimní období, naše tělo volá po vitamínech a zelených potravinách. Naprosto klíčovou surovinou jsou v tento čas jak jinak než klíčky. Mladé výhonky semínek mungo fazolí, řeřichy, ředkvičky nebo semínek vojtěšky zvaných rovněž alfalfa. Nechat tyto semínka vyklíčit je velice snadné, stačí je jen dostatečně proplachovat vodou, aby měla silnou vláhu, ale zároveň jsme nedali příležitost vzniknou plísním. Naklíčená semínka jsou tou nejčistší formou energie pro tělo. Naše tělo si v únoru často říká také o očistu organismu, protože tak se připravíme na příchod jara, zbavíme tělo usazených toxinů, odplavíme z něj nestravitelné zbytky z těžkopádné zimní stravy. I detoxikace má původ v historii, jen ji budete znát pod pojmem půst. Mnozí drželi půst ve formě bezmasé stravy, ale někteří skutečně několik dní nejedli a proplachovali své tělo bylinkovými čaji. Zkuste své tělo vyčistit zelenými superpotravinami jako je zelený ječmen, mladá pšenice či chlorella. Nebo klidně zkuste jednodenní půst. Jen nezapomeňte dostatečně pít a své tělo šetřit. Schválně jak se pak budete cítit. A že je to komplikované? Co budete jíst v práci? Na cestách? Vždyť je to tak jednoduché, stačí si na 2-3 dny připravit vlastní jídlo a vše si nakrabičkovat. Ušetříte tak i svou peněženku. A abychom nezapomnělli - měsíc únor je z hlediska tradiční čísnské medicíny měsícem ledvin, myslete na ně a šetřete se solí. A také podpořte jejich funkci jak jinak než s bylinkami. Ledviny mají rády kopřivu, jalovec, brusinky nebo břízu. Tak už víte, jak to naši předci mysleli? Zařaďte v únoru do své stravy víc zeleného - klíčků, bylinek, zeleniny, smoothie a v březnu budete jistě v dobré kondici.

 • Naklíčím si mungo klíčky. 
 • Kvůli svým ledvinám uberu na soli.
 • Na nákup jen s vlastními sáčky.
 • Do práce s krabičkou zdravého oběda.

Tipy na nový rok

Nový rok, nový start s čistým štítem. Vše, co se vloni nepovedlo podle vašich představ, máte teď možnost obrátit o 360 stupňů. Dřív než ale začnete celý svůj život obracet vzhůru nohama, proveďte malou rekapitulaci uplynulého roku. Jaké předsevzetí jste si na loňského Silvestra v duchu zašeptali? A jak dlouho se vám povedlo na něm pracovat? Začněte nejprve tím, že si nebudete dávat stejně nesplnitelná předsevzetí jako vloni. Když za celý rok neuběhnete dohromady ani 10 kilometrů, těžko budete běhat každé ráno. A když je vaší slabostí láska k čokoládě a nastavíte si, že od 1. ledna budete jíst jen zdravě, žádné sladkosti, žadný cukr, tak ani nemusíme být proroci, abychom věděli, jak tohle dopadne. Dávejte si více malých cílů, kterými se snadněji dostanete k tomu hlavnímu.

Nebuďte na sebe tak přísní a nezakazujte si hned to, co máte rádi, ač to nemusí být zdravé. Na pár kostiček čokolády ještě nikdo neumřel. ;) Změna musí přijít pozvolna a nenásilně. Pokud ji nepřijme vaše hlava s radostí, bude se vám těžko plavat proti proudu. Však už to znáte. I malá změna je přeci změnou k lepšímu. 

 • V roce 2019 budu přemýšlet víc EKO.
 • Každý den zahájím zdravou snídaní.
 • Zapracuju na svém největším zlozvyku.
 • Svůj volný čas věnuji rodině místo práci.
 • Minimálně 1x týdně si sportem pročistím hlavu.

Tipy na Vánoce

Vánoce už jsou za dveřmi. A pokud je chcete letos strávit jinak než ve stresu, tak byste je neměli ignorovat, ale naopak se na ně pomalu, ale v klidu připravit. Nebo snad máte raději tlačenice v obchodních centrech než sledování pohádek? Pojďte to letos udělat jinak. Pomalu začněte přemýšlet nad tím, komu budete dávat dárky a co mají rádi. Ušetříte nejen své peníze a čas, ale i je od křečovitého úsměvu a předstírané radosti až budou dárky před vámi rozbalovat. K Vánocům patří i pečení cukroví a předvánoční úklid. Každoročně se stresujete, že nestíháte vyleštit okna a vypucovat každý kout v našem bytě. Ale proč? Copak uklízíte jen jednou v roce? Stejně tak cukroví. Proč se každý rok trápit s dvaceti čtyřmi druhy cukroví a pak hořekovat nad tím, že ho spousta zbylo? Upečte letos opravdu jen ty nejoblíbenější kousky, po kterých se vždycky zapráší. A to bychom nebyli my, abychom vás nevedli i zdravější ekologickou cestou. I na Vánoce to jde. Třeba vánoční stromeček v květináči nebude muset po Vánocích ihned do kompostéru...

 • Letošní stromeček budeme mít živý v květináči, který se po Vánocích nemusí vyhodit.
 • Dárky zabalím do recyklovaného balícího papíru.
 • Letos opravdu upeču jen ty nejoblíbenější druhy cukroví. 
 • Vyrobím si vánoční ekologické ozdoby. Například z perníčků, usušených pomerančů, papírové origami apod.
 • Vánoční úklid nebudu přehánět. Vždyť uklízím po celý rok.

Tipy na říjen

Babí léto je definitivně u konce a před námi je ten pravý sychravý, uplakaný podzim. Je čas opět vytáhnout ze šatníku deštníky, větrovky a zachumlat se do teplých šál. Ale i to má něco do sebe. Nehřeje vás pak na duši okamžik, kdy sedíte v teple svého ušáku s šálkem dobrého čaje a pozorujete koulející se kapky za okny? Konečně je ten pravý čas na knihy, které pro příliš aktivní léto stály odložené v koutě. A navíc říjnová příroda, která hraje všemi možnými barvami, má své nezaměnitelné kouzlo. Ale pokud i přesto všechno se na vás vkradla chmurná nálada, zkuste s tím něco udělat. Dopřejte si relaxační koupel, zajděte s kamarádkou na víno, kupte si květiny jen tak... Zkrátka si udělejte radost. Jen tak.

 • Dopřeju si relaxační koupel.
 • Půjdu s dětmi pouštět draka.
 • Navštívím své přátele, které jsem dlouho neviděl(a).
 • Podpořím svou imunitu s vitamínem C.

Místo auta jezdím na kole

Eliška, 25 let, produkční

„Roky jsem jezdila do práce autem nebo autobusem. Bylo to pro mě pohodlnější, ale v ranních kolonách rozhodně ne rychlejší. Řekla jsem si, proč trávit čas popojížděním, když za tu dobu mohu být v práci na kole třikrát, a ještě udělat něco pro sebe a svoje zdraví. Už po pár dnech jsem cítila výraznou změnu. Mám po celý den více energie, cítím se skvěle, dokonce jsem shodila pár kilogramů. Na kole jezdím nejen do práce, ale i na nákup, za přáteli i ve volném čase na výlety. Je to super.“

Tipy na září

Není důvod smutnit, že letní idylka je pomalu pryč. Babí léto nám stále umožňuje čerpat sílu ze slunečních paprsků. Nechte je do sebe proudit, ať máte z čeho dobíjet energii v době podzimních sychravých večerů. I když i ty mají co do sebe. Zachumlat se do deky se šálkem šípkového čaje a udělat si chvilku na svou oblíbenou knihu... Na to v létě moc času nebylo, že je to tak? A když se vyprší a druhý den opět vysvitne slunko prosvítajíc pod žluto-oranžovo-hnědými listy stromů... No řekněte sami, není ta příroda na podzim stejně nekrásnější? Tak se přestaňte mračit nad změnou počasí. Naopak otevřete oči a pozorujte tu krásu, která je všude kolem nás a zkuste i v září udělat pro sebe malou změnu k lepšímu, která vám přinese řadu užitečných i příjemných chvil.

 • Každé ráno se po probuzení protáhnu.
 • Upeču zdravý jablečný koláč.
 • Zubní pastu vyměním za přírodní.
 • Čaj si osladím přírodním sirupem místo cukrem.

Andrea, blogerka

„Ekologie je mojí velkou vášní stejně tak jako život na venkově. Snaha žít soběstačně je to, co mi dává velký smysl. Proto také už několik let krůček po krůčku postupně objevuji a začleňuji principy soběstačnosti z různých oblastí do života. Svého i mé rodiny Zdá se to jako práce na celý život, přitom ale současně cítím, vím, že to vše už naši předkové dávno znali a dělali.

Nejvíc mě asi naplňuje zahradničení. Samozřejmě bez chemie a v permakulturním stylu. Vlastní zelenina, ovoce, byliny a květiny jsou mi pak darem. Být soběstačným zahradníkem pro mě znamená především, ale nejen, zodpovědné semenaření, se kterým jsem začala před třemi lety. Letos jsem založila dvě semínkovny a další přebytky vlastních semen vyměnila s jinými.  Poznala jsem díky tomu i další nadšence a navázala nová přátelství, získala zkušenosti, inspiraci a spoustu motivace na další cestu k soběstačnosti.“

Malá změna Andrea

Tipy na srpen

Poslední letní měsíc je před námi, tak si ho pojďme vychutnat plnými doušky. Příroda je více než štědrá v plození sezónního ovoce a zeleniny. Cukety, rajčátka i okurky se hodí do lehkých salátků k večeři nebo jako příloha ke grilovanému steaku. Meruňky, broskve a rybíz se pro změnu nabízí do domácích marmelád či dětských přesnídávek. Přijměme bohatství přírody s otevřenou náručí. Važme si všeho, co nám stromy, keře i naše práce na zahrádce přináší. Je nekonečné množství, jak srpnovou úrodu zpracovat. Kromě marmelád a zavařenin si můžeme připravit i domácí ledový čaj, zmrzlinu, bylinkový dip na grilovačku nebo hydratační broskvovou pleťovou masku. Nechte do sebe pronikat energii z přírody všemi póry svého těla. Vnímejte sílu slunečních paprsků, jemný letní vánek, osvěžující déšť, všechny vůně léta… Udělejte si dostatečnou zásobu na pošmurné zimní období.

 • Místo ledové tříště si udělám domácí ledový čaj.
 • Igelitovou tašku vyměním za plátěnou.
 • Lehnu si do trávy s knížkou.
 • Vyrazím s rodinou nebo přáteli na kolo.

Šířím osvětu o ochraně životního prostředí

Marie, 44 let, publicistka

„Celý život jsem zasvětila publicistice, upozorňovala na aktuální témata a věnovala se jejich šíření do povědomí ostatních. Moje práce se stala mým posláním, protože jsem zjistila, že dávat je rozhodně lepší než jen brát. Začala jsem se více zajímat o celospolečenská témata jako je ekologie a ochrana životního prostředí. Kromě toho, že o nich mluvím v rámci své práce, sama používám výhradně ekodrogerii, třídím pečlivě odpad a vedu k tomu i celou svou rodinu. Každý jeden z nás, který začne u sebe, je dalším krokem k záchraně naší krásné planety.“ 

Tipy na červenec

Spolu s dalším letním měsícem se nám nabízí celá řada tipů pro svou malou osobní změnu. Začít se dá úplně od toho nejjednoduššího, co nás nic nestojí – od úsměvu. Všimli jste si, jak ve vás člověk, který se na vás usmál, vyvolal dobrou náladu? Stejně tak ji okolo sebe můžete šířit i vy. Usmějte se na prodavačku za pokladnou, řidiče v autobuse nebo na svého kolegu v práci, který se zrovna ne moc dobře vyspal. I když vám možná úsměv neopětují, minimálně vy sami ze sebe budete mít dobrý pocit. A to za to stojí, ne?  

 • Natrhám si švestky a připravím z nich zdravý moučník.
 • Párkrát do týdne si udělám domácí masáž nohou.
 • Balenou vodu v PET lahvi vyměním za kohoutkovou.
 • Běžný deodorant vyměním za deodorant bez obsahu hliníku.

Používám už jen přírodní kosmetiku

Agáta, 29 let, stomatoložka

„Už v těhotenství jsem se více začala zajímat o přírodní kosmetiku pro sebe, ale i pro své dítě. A od doby, kdy se malá narodila, už nekupuji bezmyšlenkovitě vše, co mají v drogerii v akci. Vybírám pečlivě přírodní kosmetiku, která ani malé ani mně neškodí, krásně hydratuje a vyživuje naši pokožku, a hlavně neobsahuje žádné parabeny, sulfáty ani jiné chemické složky. Teď opravdu vím, že dělám pro nás obě to nejlepší a výsledek i ten pocit za to stojí.“

Tipy na červen

Na začátku léta pozitivní energie doslova vyzařuje z každého koutu. Prosluněná rána vás lehce vytáhnou z postele, a není tak ani těžké zahájit den lehkým protažením. Pozdrav slunci nebo ranní běh nastartují váš organismus a uvidíte, že pak vše bude běžet jako hodinky...

 • Slazenou limonádu vyměním za vodu s citronem.
 • Každé ráno si alespoň 5 minut zacvičím.
 • Místo knedlíků si připravím jako přílohu čočku.
 • Najdu si chvilku na četbu své oblíbené knihy.

Léky jsem vyměnila za bylinky

Marie, 71 let, cestovatelka a učitelka v důchodu

„Miluji přírodu a ráda objevuji všemožná zákoutí naší malebné republiky. S postupujícím věkem již necestuji jako dříve, jsem více s rodinou a užívám si vnoučat. V posledních letech mám ale trápení se spánkem. Dlouho jsem nemohla v noci usnout, a když už se mi to podařilo, často jsem se budila. Lékař mi předepsal léky na spaní, které však měly vedlejší účinky. Rozhodla jsem se dát na rady kořenářek a před spaním piju meduňkový čaj. Jsem klidnější, spím celou noc, lépe se mi vstává a celkově se cítím mnohem lépe.“

Tipy na květen

Květen je jeden z nejkrásnějších měsíců v roce. Vše kolem nás kvete, slunce nabírá na síle a počasí je mnohdy až skoro letní. I v tento čas můžeme zrealizovat jednu ze změn, která zkvalitní náš život. Nemusíme podnikat nic zásadního, třeba si ji jen pustit trochu slunce do bytu, vyrazit do přírody a užívat si dary tohoto měsíce.

 • Místo chipsů si dám sušené ovoce.
 • Vyměním alespoň jeden chemický čistící přípravek za ekologický.
 • Každý den si pustím do bytu alespoň na 30 minut čerstvý vzduch.
 • Vypěstuju si vlastní řeřichu.

Pěstuju si vlastní bylinky

Rosťa, 66 let, akademický sochař

„Jídlo patří mezi moje oblíbené činnosti. Rád vařím, chystám hostiny pro svou rodinu i přátele a vyhledávám nové recepty české i mezinárodní kuchyně. Před časem jsem se začal zajímat o to, jaké složení mají dochucovadla a běžně dostupná koření a byl jsem nemile překvapen... Proto jsem se rozhodl pěstovat si své vlastní bylinky. Založil jsem skleník a pěstuji také zeleninu. Stále více si vybírám, co jím. Jídla mi nejen více chutnají, ale srovnalo se mi i zažívání. A moji přátelé by u mě byli na večeři nejraději denně.“