Časté dotazy zákazníků

Jak určit velikost prstenu?
Piercing - aplikace, hojení
Co znamenají jednotlivé velikosti u piercingů?
Materiály
Čištění šperků

Jak určit velikost prstenu

Abyste si vybrali prsten, který vám bude vyhovovat, je třeba určit velikost, kterou potřebujete. V případě, že jste si někdy kupovali prsten u klenotníka, změřil vám prst klenotnickým kroužkem. Zjištěná velikost (55, 59,...) udává vnější obvod prstu v milimetrech a zároveň velikosti prstenů nabízených na vivantis.cz

Pokud velikost prstenu neznáte, nabízíme vám jednoduchý grafický návod:

Určení velikosti prstenu

Mějte na paměti, že prsten budete muset přetáhnout přes kloub, provázek proto příliš neutahujte.

Pokud si chcete koupit širší prsten (8 mm a více) zvolte radši o jedno číslo větší velikost, než jste naměřili.

V případě, že nemáme v nabídce vámi naměřenou velikost, vyberte si velikost o číslo menší nebo větší. Většinou to není na závadu.

Velikost prstenu můžete určit také dle změřeného vnitřního průměru:

Tabulka průměrů

Piercing - Aplikace, Hojení

Piercing je propíchnutí okrajové části těla kovovou ozdobou s následným vyhojením. Velmi oblíben je obzvláště u mladé generace. 
Piercingy se vyrábějí z různých materiálů (chirurgická ocel, titan, bioplasty, ...), v široké barevné škále a s nejrůznějšími tvary, které se liší místem určení. 
Chirurgická ocel a titan jsou odolné materiály, které nezpůsobují žádné alergické reakce a používají se i v chirurgii (kyčelní klouby atd.). 
Velmi oblíbeným materiálem se v poslední době stává bioplast, především pro jeho nízkou hmotnost a nepřeberné množství barevných a tvarových variant. 
Nejčastěji se setkáváme s piercingem v uchu, obočí, rtu nebo pupíku.

Hojení a ošetřování propíchnutí

Uši

V uších je velké množství nervových zakončení, neprofesionální propíchnutí může způsobit velké komplikace. Propíchnutí ucha se hojí 3 – 5 týdnů.
 

Obočí

Při piercingu obočí dochází velmi často k vytržení piercingu, je nutná velmi opatrná manipulace. Bezprostředně po propíchnutí se používá led proti otokům a poté mastičky na dostatečné promazání propíchnutého místa. 
 

Pupík

K ošetřování propíchnutého pupíku se používají masti a antibakteriální mýdlo. Je třeba udržovat pupík v naprosté čistotě. Zhojení propíchnutí trvá v tomto případě 3 – 10 měsíců.
 

Nos

Zhojení piercingu nosu trvá 4 – 6 týdnů.
 

Jazyk

Mezi příznaky po propíchnutí patří otok krku, zduřelé uzliny, nemožnost jíst a špatná výslovnost. K ošetřování se doporučují výplachy úst např. ústní vodou. Z důvodu otoku se zpočátku doporučuje delší tyčka piercingu, po zhojení lze vyměnit za kratší. 
 

Brada

Propíchnutí brady nebo horního rtu se hojí velmi rychle a většinou bez problémů.
 

Bradavka

Jedná se o velmi citlivé místo, po propíchnutí může dojít k naprosté ztrátě citlivosti a často se zatrhává. Zhojení propíchnutí trvá 3 – 8 měsíců. Pro aplikaci piercingu, vyhledejte v každém případě kvalifikovaného specialistu.

Co znamenají jednotlivé velikosti u piercingů?

Velikost piercingu zpravidla určují dva (A x B) nebo tři (A x B x C) rozměry, jejichž význam se liší dle typu piercingu:

Piercing - Banánek

Banánek

A šíře tyčky
B délka tyčky
C průměr větší kuličky

Piercing - Činka

Činka

A šíře tyčky
B délka tyčky
C průměr kuličky

Piercing - Labretka

Labretka

A šíře tyčky
B délka tyčky
C průměr kuličky

Piercing - Kroužek

Kroužek

A šíře tyčky
B průměr kroužku
C průměr kuličky

Piercing - Podkova

Podkova

A šíře tyčky
B průměr podkovy
C průměr kuličky

Materiály

Chirurgická ocel

Chirurgická ocel je velmi tvrdý a odolný materiál, který nevyvolává žádné alergické reakce. Označení chirurgické oceli 316L udává čistotu oceli, bez přítomnosti příměsí jako je nikl nebo mosaz. Obliba šperků z chirurgické oceli je mezi zákazníky stále větší i pro svou temně kovovou barvu.
 

Titan

Titan je šedý až stříbřitě bílý, lehký a tvrdý kov. Titan je kov mimořádně odolný a stejně jako chirurgická ocel nezpůsobuje žádné alergické reakce.
 

Žluté a bílé zlato

Žluté i bílé zlato jsou slitiny ryzího zlata a dalších kovů. Samotné ryzí zlato je příliš měkké pro výrobu šperků. U žlutého zlata se jedná o slitinu s mědí nebo zinkem. Pro zabarvení bílého zlata se používá paladium a nikl. Obsah zlata v klenotnických slitinách neboli ryzost se vyjadřuje v karátech (ryzí zlato má 24 karátů).
 

Stříbro

Stříbro je na čistém vzduchu stálé. Oxiduje (černá) působením silných par např. ve znečištěném ovzduší. Ryzí stříbro je oproti zlatu tvrdší. Pro klenotnické účely se nejčastěji používá slitina stříbra s mědí. Čistotu stříbra udává ryzost. Například označení 925/000 označuje, že slitina stříbra obsahuje 92,5% ryzího stříbra. Některé stříbrné šperky jsou pro zvýšení lesku a odolnosti potahovány tenkou vrstvou kovového rhodia, ryzího stříbra atd.
 

Diamant

Jedná se o krystalickou formu uhlíku, která se tvoří v roztavené hornině, v chladnoucím tekutém magmatu, při teplotě 1300°C. Diamant je název pro drahý kámen specifického brusu. Jako takový musí splňovat kritéria, podle kterých je určena jeho ryzost (počet karátů). Poté se ještě hodnotí jeho čistota. Diamanty v běžně prodávaných špercích mají většinou ryzost v desetinách karátů.

Symbol používaný u námi prodávaných šperků H/I označuje přírodní diamant základní ryzosti.

Briliant

Briliant je prostorový tvar s 56 ploškami, do kterého se diamanty nejčastěji brousí.

Čištění šperků

Nosíte-li šperky denně, je třeba je vyčistit minimálně jednou za měsíc. Zbavíte je tak nánosu krému, ušního mazu atd. Zcela bezpečně si můžete sami doma vyčistit šperky bez kamenů, korálů a perel. V každém klenotnictví prodávají speciální roztoky na čištění jak zlatých, tak stříbrných šperků. Čistit šperky je možné také speciální vatou nebo hadříkem, které jsou napuštěné čistícím roztokem. U denně nošených šperků je vhodné nechat je dvakrát do roka odborně vyčistit např. ultrazvukem.

Šperky, které nosíte pouze občas, je dobré nechat odborně vyčistit jednou do roka.