Ekologický a šetrný úklid

Věřili byste, že ekologický úklid je stejně účinný jako ten běžný, plný zbytečné chemie? Přesvědčte se o tom, že eko-friendly úklidové prostředky a čističe bohatě nahradí účinky osvědčeného, ale notně agresivního sava a dalších dryáků. Nevdechujte zbytečně výpary z chemikálií a vyrobte si DIY čistící přípravky s přidáním esenciálních vonných olejů! Ulevte planetě minimálním dopadem na životní prostředí a vsaďte na pracovní pomůcky, které vyhodíte, až opravdu doslouží. Potěšte přírodu a přizvěte ji letos k vašemu zelenému bílému praní i velkému jarnímu úklidu.  

Mytí nádobí - eko prostředky
Praní prádla - eko prostředky
Úklidové eko prostředky
DIY non toxic úklidové prostředky
Esenciální oleje
Úklidové pomůcky
Vše pro ekologický úklid

Praní a sušení prádla

Praní a sušení prádla

Hledáte tipy, jak na praní a sušení prádla tak, aby bylo šetrné k přírodě i k vaší pokožce? Vyhýbejte se chemickým pracím prostředkům, u kterých si nejste jisti jejich složením.

Silně znečištěné prádlo nechte nejprve dostatečně odmočit a na odolné skvrny naneste přírodní prací mýdlo. Kapacitu pračky využijte ideálně ze 3/4 a zkontrolujte také tvrdost vody. Pokud máte v domácnosti tvrdou vodu, použijte změkčovač. Pro úsporu energie perte na 30-40 °C a pračku nezapomeňte čas od času vyčistit, šetříte tím její životnost.

Pro provonění prádla často stačí jen samotný prací prostředek, pokud ale chcete prádlu dodat extra vůni, sáhněte po přírodních avivážích či parfémech na prádlo.

Přírodní mytí nádobí

Myjete nádobí ve dřezu nebo máte doma myčku nádobí? Ať tak či tak, vždy mysleme na to, co za přípravky používáme a jak jsou v přírodě rozložitelné a šetrné k pokožce vašich rukou. Občas na umytí skleničky stačí pouze voda, ale obvykle na nádobí po vaření  zůstane spousta nečistot. Věřte, že i přírodní mycí prostředky jsou maximálně účinné a se špínou si bez problémů poradí.

I myčka nádobí ocení přírodní tablety a gely, jednou za čas ji nezapomeňte dopřát kompletní očistu.

Nejde však pouze o přípravky, ale i o houbičky a hadříky na nádobí. Sáhněte po těch z přírodních vláken a materiálů, které lze vyprat a opakovaně použít, případně lze některé houbičky dokonce i kompostovat.

Mytí nádobí

EKO úklidové prostředky

Úklidové prostředky

Co kdybychom vám řekli, že nepotřebujete drahé čističe ani trávit úklidem hromadu času? Můžete totiž využít i jednoduché pomocníky, které máme všichni v domácnosti a které používaly už naše babičky. Jedná se především o jedlou sodu, kyselinu citronovou či citron a ocet. Doplnit je můžete i esenciálními oleji, které dodají domácím úklidovým prostředkům svěžest.

Pokud přeci jen chcete vložit důvěru do hotových čističů, které si koupíte v obchodě, potom sáhněte po ověřených eko značkách. Jejich produkty obsahují minerální a rostlinné složky a jsou v přírodě kompletně odbouratelné.

Úklid pak provází skvělý pocit nejen z čisté a bezpečné domácnosti, ale i z toho, že jste pro přírodu udělali něco skvělého. :-)

Třídění odpadu, recyklace a kompostování

Že bychom měli třídit odpad, to už dnes ví každé malé dítě ve škole. Třídění začíná v domácnosti, kde bychom měli mít koše na tříděný odpad a nebo alespoň odpad třídit do starých tašek či krabic. Základem by mělo být vždy třídění odpadu na sklo, plast, papír, nebezpečný odpad a elektroodpad.

Hitem jsou kompostéry na bioodpad, které můžete mít nejen klasicky na zahradě, ale dokonce i v bytě. Šikovnými pomocníky do domácnosti jsou totiž vermikompostéry, které pro kompostování využívají kalifornské žížaly. Takové spojení kompostu a domácích mazlíčků v jednom. :-) Kompost pak využijete v domácnosti jako skvělé hnojivo ke květinám.

Třídění odpadu