LEDEN - orgánem měsíce je močový měchýř

Leden je z pohledu čínské medicíny spojen s energií chladu. A právě chladu je v tomto měsíci víc než dost, proto je důležité vyhnout se prochladnutí a dopřát si, jak říkávaly naše babičky, pořádné teplo od nohou.
Tento důležitý vyměšovací a detoxikační orgán reaguje nejen na fyzické dráždění, ale také na naše emoce, proto zimu vnímejme jako období klidu, pauzy k přemýšlení a rekapitulaci.
Močový měchýř je dle východního lékařství náš velmi důležitý úředník. Nepracuje-li dobře, zbytek systému je stresovaný a otrávený. Jeho meridián probíhá ve dvou řadách podle páteře a má vliv na míchu a nervy, tedy na celkové napětí podél této dráhy. Jelikož meridián (akupunkturní dráha) močového měchýře probíhá od vnitřních koutků oka až po malíky na nohou, vidíme, kde všude je možné nasbírat vnější chlad do těla. Proto by zejména ženy měly nejen v tomto měsíci volit vhodný oděv, aby zamezily prochladnutí močových cest, dělohy a vaječníků.
Jak podpořit správnou funkci močového měchýře?
- Dodržujte pravidelný pitný režim - pijte především čistou pramenitou vodu.
- Uvolněte se při bylinné antistresové koupeli, do níž přidejte mořskou sůl, případně také sušenou kopřivu či přesličku.
- Dopřejte si reflexní masáž nohou.
- V případě zánětu močového měchýře může být nápomocný čaj z lichořešnice.

Bylinky pro močový měchýř
Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)
Doporučuje se užívání listu kopřivy dvoudomé, a to nejlépe ve směsi dalších rostlin. Kopřiva přispívá k normální funkci močových cest a prostaty. Podporuje také správnou činnost cévní soustavy a ulevuje od pocitu těžkých nohou.

Tykev obecná (Cucurbita pepo)
Do jídelníčku je vhodné zařadit také semeno tykve, které podporuje normální funkci močových cest a prostaty. Semena jsou bohatá na draslík a zinek. Drcená semena si dopřávejme po dobu 3 měsíců v množství 2 polévkových lžic ráno a večer.

Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus)
Pomyslný trojlístek můžeme doplnit o lichořeřišnici větší, u níž sbíráme listy i květy. Lichořeřišnice se často pěstuje jako letnička na zahradách, ale lze ji užívat také ve formě alkoholové tinktury.

Tip na ovocné šťávy
Pro podporu správné funkce močového měchýře můžeme pít také ovocné šťávy, nejlépe v nedoslazované formě, protože nadměrné množství cukru podporuje rozvoj bakterií. Denně lze užívat sklenici brusnicové, malinové nebo rybízové šťávy.
Maliník podporuje vylučování vody z organismu a normální trávení.
Černý rybíz také přispívá k vylučování vody z organismu a působí jako antioxidant.
Brusinky působí nejen jako antioxidant, ale pomáhají i udržet normální funkci celé močové soustavy.

Čaj ze zlatobýlu obecného

Zlatobýl obecný (Solidago virgaurea) je běžně k dostání, avšak stejně tak si ho můžeme v létě nasušit do zásoby.
Jak na přípravu čaje?
- 300 ml vody
- 2 čajové lžičky kvetoucí natě zlatobýlu obecného
Sušené bylinky louhujeme v horké vodě asi 10 minut. Poté scedíme a popíjíme 3 šálky denně. Při užívání tohoto nálevu je potřeba dodržovat pitný režim – všeobecně platí, že by množství tohoto čaje mělo vyvážit stejné množství čisté neperlivé vody.
