ÚNOR - orgánem měsíce jsou ledviny

Bylinky pro ledviny

Hluboká poklona před matkou přírodou za její předvídavost i velkorysost – přestože jedna ledvina v podstatě k normálnímu životu stačí, vybavila člověka pro jistotu dvěma. A dobře věděla proč.

My si dnes ukážeme, které bylinky jsou pro normální činnost ledvin a celého urologického systému ty nejlepší.

Podle východních lečitelů jsou ledviny naším nejdůležitějším orgánem, a to hned z několika důvodů. Jedním z nich je, že jsou zdrojem přednebeské prenatální čchi, což je naše genetika zděděná po předcích, a dále postnatální, to je ta, kterou si vytváříme, hospodaříme s ní během našeho života a záleží pouze na nás, v jakém je stavu a jak dlouho nám vydrží. K příznakům oslabených ledvin patří slabost s pobolíváním beder a kolenou, osteoporóza, šedivění a padání vlasů, uvolňování zubů, neplodnost, vynechávání menstruace, závratě ve stoje, zhoršení sluchu, tinitus (šumění v uších), zhoršení zraku, zhoršení mentální výkonnosti, vyčerpanost nelepšící se po krátkodobém odpočinku, časté zívání, „které projde až do ledvin“.

Jak šetřit své ledviny? 

  • Braňte se působení stresu, naučte se rozlišovat věci na podstatné a nepodstatné.
  • Věnujte pozornost svému dechu – měl by být dlouhý a klidný. Správné dýchání je pro organismus nenahraditelné.
  • Ledviny potřebují vodu. Nenechte je žíznit.
  • Solí šetřte jako zlatem, také omezte konzumaci masa.
  • Obraťte se k bylinám. Pro ledviny jsou prospěšné brusinky, bříza, jalovec, kopřiva nebo petržel.

Bylinky pro ledviny

Bříza bělokorá (Betula pendula)

 

Bříza bývá součástí mnoha urologických čajů. Kromě toho, že můžeme její sušené listí popíjet jako čaj, lze ve zdravých výživách sehnat také březovou šťávu. Bříza podporuje normální funkci močových cest a ledvin, pomáhá udržovat normální hladinu cholesterolu v krvi a přispívá také k normálnímu trávení a detoxikaci organismu.

Fin Betutabs 100 tbl.
Finclub
Fin Betutabs 100 tbl.
zítra u vás

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)

Diocel kapky 50 ml
BestsellerVýhodné
Diochi
Diocel kapky 50 ml
zítra u vás
Vrbovková směs LVK 200 ml
Dědek Kořenář
Vrbovková směs LVK 200 ml
zítra u vás

 

Kopřiva je známou žahavou bylinkou, jejíž mladé výhonky se sbírají především na jaře, a to buď k lisování čerstvé šťávy, nebo popíjení čaje, který se využívá hlavně při jarních detoxikačních kúrách. Kopřiva je velice prospěšná, protože přispívá k normální funkci močových cest a prostaty, podporuje zdravé kosti, klouby, vlasy a nehty. Podporuje také správnou činnost cévní soustavy a ulevuje od pocitů těžkých nohou.

Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus)

 

Lichořeřišnice je barevně kvetoucí rostlinka, která se užívá převážně ve formě tinktury připravené ze semen. Je však možné přímo konzumovat i její čerstvé listy.

Klikva velkoplodá (Vaccinium macrocarpon)

 

Traduje se, že na ledviny jsou dobré brusinky nebo brusinková šťáva. Pokud tedy máme nějaké potíže, rozhodně nic nezkazíme pojídáním brusinek nebo popíjením naředěné brusinkové šťávy. Vyhýbejme se však silně koncentrovaným kyselým šťávám, mohly by totiž močové cesty ještě více podráždit.

Přeslička rolní (Equisetum arvense)

 

Na podporu funkce ledvin a močový cest je také vhodná přeslička. Seženete ji buď jako součást bylinných směsí, nebo samostatně. Přeslička se nejčastěji užívá jako čaj, ale výborné jsou i sedací koupele nebo obklady.

 

Přeslička rolní kapsle
Salvia Paradise
Přeslička rolní kapsle
zítra u vás

Vřes obecný (Calluna vulgaris)

UrinoDren 50 ml
Joalis
UrinoDren 50 ml
zítra u vás

 

Krásný vřes, jenž na podzim kvete na stráních, je další bylinkou vhodnou pro podporu činnosti močových cest - ledvin. Celkově uklidňuje. Popíjí se v podobě čaje, lze však využít i sedací koupele nebo tinkturu.

Celík zlatobýl (Solidago virgaurea)

 

Zlatobýl je další výbornou bylinkou nejen na podporu normální činnosti močové soustavy, ale také na prostaty. Působí také jako antioxidant, podporuje normální stav kloubů, přirozenou obranyschopnost a (pre) menstruační a menopauzální komfort.

Renol 30 ml
Výhodné
Energy
Renol 30 ml
zítra u vás
Diocel kapky 50 ml
BestsellerVýhodné
Diochi
Diocel kapky 50 ml
zítra u vás
Dubovky - dubové kapky RK 200 ml
Bestseller
Dědek Kořenář
Dubovky - dubové kapky RK 200 ml
zítra u vás
Renofit 50g - očista ledvin - 100 tablet
HerbaMedica
Renofit 50g - očista ledvin - 100 tablet
zítra u vás

Čaj pro podporu normální funkce ledvin

Jak na přípravu čaje:

  •  30 g sušených šípků  •  10 g semen koriandru  •  15 g semen anýzu  •  10 g sušené natě šalvěje  •  25 g sušených listů jahodníku  •  10 g sušených kuliček jalovce  •  25 g sušených březových listů

Vše smícháme dohromady, 20 gramů směsi pak přelijeme 3/4 litrem vroucí vody a necháme louhovat 12 hodin. Poté uvedeme do varu a necháme asi na 4 minuty projít varem. Hrnec odstavíme a obsah po 20 minutách scedíme. Vychlazený čaj pijeme v průběhu dne po velmi malých dávkách.