DUBEN - orgánem měsíce jsou játra

Bylinky pro zdravá játra

Právě nyní, na jaře, je ideální čas na očistu jater! Využijme toho a připravme si bylinky pro jarní detoxikaci. Játra totiž patří k důležitým orgánům v našem těle a my bychom se o ně měli náležitě starat.

Můžeme sáhnout po čerstvých jarních bylinkách v podobě salátu, zeleninových šťávách, nebo bylinných čajích či tinkturách, ve všech případech můžeme udělat něco pro své zdraví. Ideální je pak citlivá kombinace odlehčeného stravování a užívání bylinek.

Přetížená nebo stagnující játra neznamenají bezprostřední nebezpečí, ale způsobí příznaky, případě zažívací problémy, které mohou snížit kvalitu života a naznačují, že směřujete k výrazně větším problémům. Přemýšlejte o přetížení jater jako o předpokladu pro další vážné problémy. Přetížení jater se objevuje dříve, než západní medicína může odhalit nějaké známky jaterní poruchy. Přetížení je "stav", který poradce tradiční čínské medicíny nebo ajurvédy může identifikovat a vy můžete začít s nápravou. Játra jsou neuvěřitelně schopný orgán. Rozhodně důvěřujte tomu, že se dokáží vyrovnat s tím, co mají, ale snažte se, více než doposud, aby těch úkolů měla dlouhodobě co nejméně.

Zvažte několik změn životního stylu:

  • Vyhýbejte se přejídání a nejezte rafinované nebo silně zpracované potraviny.
  • Zařaďte do stravy více vlákniny.
  • Dodržujte pitný režim a vyhněte se alkoholu.
  • Minimalizujte dopad chemikálií na váš organismus - studujte co jíte, jakou kosmetiku používáte a jakými čističi dezinfikujete svůj domov.
  • Udělejte si čas na dýchací cvičení, relaxaci, meditaci. Vysoký stres může zhoršit stav vašich jater.

Řada bylin podporuje jaterní funkce. Jedná se především o ostropestřec mariánský, smetanku lékařskou, čekanku či řepík.

Bylinky pro správnou funkci jater

Měsíček lékařský (Calendula officinalis)

Měsíček lékařský je známá bylinka z letních zahrádek. Užívá se jeho květ, z něhož se nejčastěji připravuje čaj nebo tinktura. Měsíček podporuje normální činnost jater a střev, přispívá k normální funkci trávení a také dýchacího systému.

Měsíčkový olej MO 200 ml
Dědek Kořenář
Měsíčkový olej MO 200 ml
do 29.4. u vás

Zeměžluč okolíkatá (Centaurium erythraea)

Zeměžluč se údajně vyskytuje na místech, kde je spodní voda, a je považována za jednu z nejvíce hořkých bylinek. Často ji najdeme v čajových směsích určených k podpoře normální činnosti trávení, jater a žlučníku. Přímo zeměžluč přispívá k normální funkci trávení. Ideální je však užívat ji pouze krátkodobě a v menším množství. Kromě čaje se dá vyzkoušet také tinktura. Zeměžluč bývá i oblíbenou přísadou tzv. žaludečních likérů. Sbírá se kvetoucí nať.

Ostropestřec mariánský (Silibum marianum)

Hledáte-li bylinku s pozitivním vlivem na játra a žlučník, vsaďte na ostropestřec. Tento silný antioxidant se nejčastěji konzumuje v podobě drcených semen a najdete jej v bylinných směsích, tinkturách nebo olejích.

Ostropestřec + reishi forte 60 kapslí
Terezia Company
Ostropestřec + reishi forte 60 kapslí
do 29.4. u vás
MOVit Mega Detox Ostropestřec + Kurkumin FORTE, 60 kapslí
MOVit Energy
MOVit Mega Detox Ostropestřec + Kurkumin FORTE, 60 kapslí
do 29.4. u vás
Ostropestřec Extrakt 90 kapslí
Bestseller-20 %
Natural Medicaments
Ostropestřec Extrakt 90 kapslí
do 29.4. u vás
Ostropestřecová směs JK 200 ml
BestsellerVýhodné
Dědek Kořenář
Ostropestřecová směs JK 200 ml
do 29.4. u vás

Jak ještě můžeme podpořit zdravá játra?

Kromě čajů můžeme sáhnout také po tinkturách. Vynikající je například tinktura z vlaštovičníku většího nebo benediktu lékařského. Velice osvědčeným a zajímavým tipem je též tinktura z kořene černého rybízu.

Játra nám pomůže očistit také vhodný jídelníček. Neuškodí odlehčená strava s minimem tuků a živočišných produktů. Podpoří ovocné a zeleninové šťávy, obiloviny s vysokým obsahem vlákniny a dostatek vhodných tekutin. Vynikajícími potravinami, které játrům prospívají, jsou například čerstvé čekankové puky, artyčoky nebo černá ředkev, případně šťáva z černé ředkve.

 

 

Regalen 30 ml
Výhodné
Energy
Regalen 30 ml
do 29.4. u vás

Čaj na podporu správné funkce jater

Jak na přípravu čaje?

  •  50 g sušeného kořene smetánky lékařské
  •  50 g sušených květů měsíčku lékařského
  •  10 g sušené nati mařinky vonné
  •  15 g sušené nati tymiánu vonného

Směs bylinek promícháme. Vrchovatou polévkovou lžíci směsi přelijeme 0,5 litrem vroucí vody, necháme přejít varem po dobu 2 minut a poté asi 15 minut louhujeme v přikryté nádobě. Čaj scedíme a popíjíme ideálně v množství 2-3 šálků denně mezi jídly nebo před jídlem. Po 3 týdnech užívání je vhodné udělat týdenní pauzu.